Karayolları Trafik Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikle, belirli şartları sağlayan B sınıfı sürücüler, A1 sınıfındaki (125 cc-11 kw-14 hp ) motosikletleri de kullanabilecek

Gözden kaçırmayın

Gelişgen Ailesinin acı günüGelişgen Ailesinin acı günü

B sınıfı ehliyeti olanlar, A1 sınıfındaki motosikletleri kullanmak için yeni bir fırsat yakaladı. Karayolları Trafik Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikle, belirli şartları sağlayan B sınıfı sürücüler, A1 sınıfındaki (125 cc-11 kw-14 hp ) motosikletleri de kullanabilecek. Bu karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

Değişikliğe göre, B sınıfı ehliyeti ile A1 sınıfındaki motosikletleri kullanmak isteyenlerin, en az 2 yıl B sınıfı geçerli sürücü belgesine sahip olması, sağlık şartlarını taşıması ve son 5 yıl içinde ehliyetinin geri alınmamış olması gerekiyor. Ayrıca, bu kişilerin Millî Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu'nda direksiyon eğitimi alması ve uygulama sınavında başarılı olması şartı da aranıyor. Bu koşulları yerine getirenler, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen A1 sınıfı sertifikasını alarak, ticari faaliyette kullanılmayan motosikletleri de sürebilecek.

Bu değişiklik, motosiklet tutkunları için büyük bir kolaylık sağlıyor. Böylece, B sınıfı ehliyeti olanlar, ayrıca A1 sınıfı ehliyet almak için teorik ve pratik sınava girmek zorunda kalmayacak. Sadece direksiyon eğitimi ve uygulama sınavına katılarak, A1 sınıfındaki motosikletleri de kullanma hakkına sahip olacak. Bu sayede, hem zaman hem de maliyet tasarrufu sağlanacak.