4 Şubat Dünya Kanser Günü'nde, kanserin dünya genelinde ve Türkiye'de ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer aldığı hatırlatılıyor.

Gözden kaçırmayın

 Yaşam Kalitesini arttıran mucize: Egzersiz Yaşam Kalitesini arttıran mucize: Egzersiz

4 Şubat Dünya Kanser Günü'nde, kanserin dünya genelinde ve Türkiye'de ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer aldığı hatırlatılıyor. Kanserin dünya genelinde her 6 ölümden birinin, ülkemizde ise her 5 ölümden birinin nedeni olduğuna dikkat çekiliyor.

Günümüzdeki kanser ölümlerinin çoğunluğunun tütün kullanımı, obezite, sağlıksız beslenme, yetersiz fiziksel aktivite ve alkol tüketimi gibi risk faktörlerinden kaynaklandığı belirtiliyor.

 Ancak, kanser vakalarının %30-50'sinin risk faktörlerinden kaçınma ve kanıta dayalı önleme stratejileri uygulanarak önlenebileceği vurgulanıyor. Erken teşhisin önemi ve uygun tedavi ile birçok kanserin iyileşme şansının arttığı da söyleniyor.

Dünya Kanser Günü'nün, farkındalık yaratmayı ve değişimi başlatmayı amaçlayan bir kampanya olduğu belirtiliyor. Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü ve Dünya Sağlık Örgütü gibi önemli kuruluşların, bireylerin küçük veya büyük çabalarının uzun vadeli olumlu değişimlere katkıda bulunabileceği vurgulanıyor.

 Kanserin önlenmesinde temel risk faktörlerinden kaçınma konusunda bireyleri bilinçlendirmek amacıyla tütün kullanımı, obezite, alkol tüketimi ve cilt kanseri gibi konulara dikkat çekiliyor. Tütün kullanımının yaşam kalitesi ve süresi üzerinde olumsuz etkisi olduğu ve kansere bağlı ölümlerin %22'sinden sorumlu olduğu belirtiliyor.

Obezitenin kansere neden olmasının yanı sıra tedaviye yanıtın azalması, hastalık seyrinin bozulması ve artan ölüm riskleri ile ilişkili olduğu ifade ediliyor. Sağlıklı bir kiloyu koruma ve fiziksel olarak aktif olma alışkanlıklarının birçok kanser türünün gelişim riskini azaltabileceği söyleniyor.

Alkol tüketiminin bireysel farkındalık ve çabalarla kanser gelişim riskini önemli ölçüde azaltma şansı olduğuna dikkat çekiliyor.

Cilt kanseri içinse güneşin zararlı etkilerine karşı önlemler almanın riske karşı korunmanın önemine vurgu yapılıyor. Açıklamada ayrıca ülkemizde yürütülen Ulusal Kanser Tarama Programı hakkında bilgi veriliyor.

 Meme, kalın bağırsak ve rahim ağzı kanserlerine yönelik toplum tabanlı ve fırsatçı taramaların ücretsiz olarak yapıldığı belirtiliyor. Meme kanseri taramasının 40-69 yaş arasındaki kadınlara yılda bir klinik meme muayenesi ve 2 yılda bir mamografi çekilmesini içerdiği ifade ediliyor.

Rahim ağzı kanseri taramasının ise 30-65 yaş arası tüm kadınlara 5 yılda bir HPV-DNA ve smear testiyle gerçekleştirildiği aktarılıyor.

Kalın bağırsak kanseri taramasının da 50-70 yaş arasındaki kadın ve erkeklere 2 yılda bir gaitada gizli kan testi (GGK) yapıldığı ve 10 yılda bir kolonoskopi önerildiği ifade ediliyor.

Sonuç olarak, kanserle mücadelede bireylerin ve toplumun bilinçlenmesi ve önlemler alması gerektiği vurgulanıyor. Küçük ya da büyük çabaların uzun vadede önemli kazanımlar sağlayacağı ve toplumun bu konuda kararlılıkla harekete geçmesinin önemine değiniliyor. #Kanser #DünyaKanserGünü #KanserinÖnlenmesi #Farkındalık #Sağlık #Türkiye