Gözden kaçırmayın

Afyonlu asker çatışmada yaralandıAfyonlu asker çatışmada yaralandı

FAHİŞ FİYAT ARTIŞI VE STOKÇULUK YAPTIĞI TESPİT EDİLEN İŞLETMELERE TOPLAM 103 MİLYON TL İDARİ PARA CEZASI UYGULANDI

Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu, fahiş fiyat artışı ve stokçulukla mücadele kapsamında 19 Ocak 2024 tarihinde gerçekleştirdiği toplantıda bir dizi idari para cezası kararı aldı. Ticaret Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen denetimler sonucunda tarifeye aykırı şekilde ekmek satışı yapan işletmeler tespit edildi ve bu işletmelere 55.869.477 TL idari para cezası uygulanmasına karar verildi.

Ayrıca Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu'nun toplantısında otomotiv sektörüyle ilgili olarak da değerlendirmeler yapıldı. Piyasada dengesini bozan ve serbest rekabeti engelleyici faaliyetlerde bulunan 8 işletme hakkında toplam 27.082.889 TL idari para cezası kararı alındı.

Söz konusu toplantıda, fahiş fiyat artışı yaptığı tespit edilen 20 hazır beton ve çimento üreticisi ile tavukçuluk sektöründe faaliyet gösteren 8 işletmeye de idari para cezaları verildi. Hazır beton ve çimento üreticilerine 15.239.294 TL, tavukçuluk sektöründeki işletmelere ise 4.969.335 TL ceza uygulandı.

Ticaret Bakanlığı, piyasa işleyişini bozan ve tüketicilerin mağduriyet yaşamasına neden olan uygulamalarda bulunan işletmelere toplam 103.160.995 TL idari para cezası uygulanan kararın kamuoyuna duyurulduğunu belirtti. Aynı zamanda haksız ticari uygulamalar ve eylemlerle mücadelede kararlılıkla devam edileceği vurgulandı.

#HaksızFiyat #ParaCezası #TicaretBakanlığı