Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, Türk lirasının değer kaybının ihracatçıları zor durumda bıraktığını söyledi

Gözden kaçırmayın

Afyon'da anlık altın döviz piyasasıAfyon'da anlık altın döviz piyasası

Gültepe, son bir yılda işçi maliyetlerinin yüzde 105, doların ise yüzde 60 arttığını belirterek, “Yüzde 45’lik fark var. Kuru dengeye oturtamadığınız taktirde ithalatçı olmadığınız sektörlerde dahi ithalat yapmaya başlıyorsunuz. Sebebi kurun düşük kalması” dedi.

 

Gültepe, TİM’in düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin küresel ihracattan yüzde 1’in üzerinde pay alan, üretim ve ihracatta bir üst lige adım atmış bir ülke olduğunu vurguladı. İhracatı bu yıl 210 milyar dolara, 2026’da ise 300 milyar dolara taşıyacaklarını ifade eden Gültepe, bunun için daha çok yatırım yapmak ve katma değerli üretimi artırmak gerektiğini kaydetti.

 

Gültepe, ihracatçıların dış talep nedeniyle yaşadığı zorluklara da değinerek, “Dünya ticaretindeki gelişmeler, küresel tedarik zincirindeki aksamalar, lojistik maliyetlerdeki artış, enerji fiyatlarındaki yükseliş, enflasyon ve faiz baskısı, ihracatçılarımızın kar marjlarını daraltmaktadır. Bu sorunların üstesinden gelmek için ihracatçılarımızın rekabet gücünü korumak ve artırmak için devletimizin desteğine ihtiyacımız var” diye konuştu.

 

Gültepe, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın da katıldığı toplantıda, Türk lirasına geçişin zamanının geldiğini ve bunun mevduat gelişmelerinde görüldüğünü söylediğini aktardı. Gültepe, “Türk lirasına geçiş, ihracatçılarımızın maliyetlerini azaltacak, kurdaki dalgalanmaları önleyecek, ihracatımızın sürdürülebilirliğini sağlayacaktır. Bu konuda TCMB’nin attığı adımları destekliyoruz” dedi.

 

Gültepe, ihracatçıların finansman ihtiyacının karşılanması için Türk Eximbank’ın önemli bir rol oynadığını da belirterek, Türk Eximbank’ın kaynaklarının artırılması ve ihracatçılara uygun koşullarda kredi sağlaması gerektiğini söyledi.