Afyonkarahisar İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Antalya'da düzenlenen Seracılık Çalıştayı'na katıldı.

Gözden kaçırmayın

Emekli İkramiyeleri Ne Zaman YatacakEmekli İkramiyeleri Ne Zaman Yatacak

Çalıştayda, Türkiye ve dünyada seracılığın mevcut durumu, Türkiye'de sera varlığının dağılımı ve etki eden faktörler, yeni seraların kurulacağı arazi uygunluk koşullarının ülke ihtiyacı ve üretim planlaması ekseninde değerlendirilmesi konuları ele alındı.

Çalıştayın açılışına Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı da katıldı. Bakan Yumaklı, seracılığın Türkiye'nin tarım sektöründe önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, "Seracılık, hem üretimde hem de ihracatta büyük bir potansiyele sahip. Ülkemizde 80 bin hektarlık bir sera alanımız var. Bu alanın yüzde 60'ını Antalya oluşturuyor. Ancak bu alanın yeterli olmadığını düşünüyoruz. Hedefimiz, sera alanımızı 150 bin hektara çıkarmak." dedi.

Bakan Yumaklı, seracılığın geliştirilmesi için devletin çeşitli destekler sunduğunu da hatırlatarak, "Seracılıkta modernizasyon, yenileme, iklimlendirme, otomasyon gibi konularda yatırımcılara hibe desteği veriyoruz. Ayrıca seracılıkta enerji maliyetlerini düşürmek için yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını teşvik ediyoruz. Seracılıkta kaliteyi ve verimliliği artırmak için de Ar-Ge çalışmalarına önem veriyoruz." diye konuştu.

Afyonkarahisar İl Müdürü Özkan PARLAK, Bitkisel Üretim Şube Müdürü Özgür BAYRAK, Tarımsal Altyapı ve Arazi Değerlendirme Şube Müdürü Özgür BABALIK katıldı.

Çalıştayda ayrıca, Afyonkarahisar İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün seracılık faaliyetleri de anlatıldı.

Parlak, il genelinde seracılığı geliştirmek için çeşitli projeler yürüttüklerini de söyledi. "Seracılıkta verimlilik ve kalite artışı sağlamak için üreticilerimize eğitimler veriyoruz. Seracılıkta modern teknolojilerin kullanımını yaygınlaştırmak için de yatırımcılara danışmanlık hizmeti sunuyoruz. Ayrıca ilimizde uygun arazi koşullarına sahip olan bölgelerde yeni seraların kurulması için de teşvik ediyoruz." diye konuştu.

Çalıştayda, Türkiye'nin sera potansiyelinin değerlendirilmesi için yapılması gerekenler de tartışıldı. Çalıştay sonunda ise katılımcılara sertifika verildi.