Gözden kaçırmayın

14-24 Şubat 2024 Afyon'da vefat edenler14-24 Şubat 2024 Afyon'da vefat edenler

Milli İstihbarat Teşkilatı, terör örgütü PKK/KCK için Avrupa'dan militan kazandıran Faik Aydın'ı, Irak sınırının yaklaşık 160 kilometre içerisinde gerçekleştirdiği başarılı bir operasyonla etkisiz hale getirdi.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'taki bir üs bölgesine dün yapılan saldırıyla sızma girişiminde bulunan PKK terör örgütü üyeleriyle çıkan çatışmada 9 asker şehit olmuş, 4 asker yaralanmıştı. Güvenlik güçleri saldırıya karşı operasyonlarını ve incelemelerini sürdürüyor.

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), terör örgütü PKK/KCK'ya Avrupa'dan eleman temin etmekle görevli "Renas Raperin" kod adlı Faik Aydın'ı, Irak sınırının yaklaşık 160 kilometre ötesinde düzenlediği bir operasyonla etkisiz hale getirdi.

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgilere göre, MİT'in sürekli takibinde olan Faik Aydın'ın Avrupa'da terörist faaliyetlerde bulunduğu tespit edilmişti.

Avrupa'da kritik örgütsel işler yürüttükten sonra 2015'te Irak'ın kuzeyine geçen ve orada PKK/KCK'nın silahlı kadrosuna katılan Aydın'ın, özellikle Süleymaniye bölgesinde yerel halk üzerinde örgüte destek ve katılım sağlamak için baskı yaptığı belirlendi.