Bu rakam, sürücü kurslarının talep ettiği ücretlere eklendiğinde ise ehliyet almanın maliyeti ortalama 26 bin TL'ye yaklaşıyor.

Gözden kaçırmayın

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yeni Projelerle Ününü Pekiştiriyor!Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yeni Projelerle Ününü Pekiştiriyor!

B sınıfı ehliyet almak isteyenler yeni yılda ciddi bir maliyete katlanmak zorunda. Sürücü kurslarının talep ettiği ücretler ortalama 20 bin TL'ye ulaşırken, bunun yanında yapılması gereken zorunlu ödemeler de var. Bu ödemeler, kurs ücreti ve diğer ek ödemeler hariç tutulduğunda bile 6.315,40 TL'yi buluyor. İşte B sınıfı ehliyet için yapılması gereken zorunlu ödemelerin detayları:

- Polis Teşkilatı Güçlendirme Vakfı Payı: Bu pay, ehliyet başvurusu yapan her adaydan alınıyor ve 230 TL olarak belirlenmiş durumda.
- Yazılı Sınav: Ehliyet almak için yazılı sınava girmek gerekiyor. Bu sınavın ücreti ise 400 TL.
- Direksiyon Sınavı: Yazılı sınavdan sonra direksiyon sınavına girmek şart. Bu sınavın ücreti de 750 TL olarak belirlenmiş.
- Değerli Kâğıt Bedeli: Ehliyet alındığında değerli kâğıt bedeli olarak 990 TL ödenmesi gerekiyor.
- Harç: Ehliyet harcı ise 2021 yılında 3.945,40 TL olarak uygulanıyor.

Böylece B sınıfı ehliyet için yapılması gereken zorunlu ödemeler toplamda 6.315,40 TL'yi buluyor. Bu rakam, sürücü kurslarının talep ettiği ücretlere eklendiğinde ise ehliyet almanın maliyeti ortalama 26 bin TL'ye yaklaşıyor.