Gözden kaçırmayın

 Yaşam Kalitesini arttıran mucize: Egzersiz Yaşam Kalitesini arttıran mucize: Egzersiz

Kanser, içinde bulunduğumuz 21 yüzyılda en önemli sağlık sorunlarından biri olmaya devam ediyor.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre geçtiğimiz 30 yılda kanser yükünün iki kat arttığı görülüyor. Dünyada en sık görülen ölüm nedenleri arasında 2. Sırada olan kanser, önlenebilir ve önemli ölçüde tedavi edilebilir bir hastalık.

 İlimizde kanser ile mücadelede erken teşhis, tarama ve tedavi konularında çalışmalar sürüyor.

Afyonkarahisar Devlet Hastanesinde kanseri önceden tespit etmek ve vatandaşları bilinçlendirmek amacıyla Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) uzun süredir hizmet veriyor.

Tarama, teşhis çalışmalarımız sürerken tedavi ayağında da yeni adımlar atılıyor. Bu bağlamda ilimize atanan iki medikal onkoloji ve bir hemotoloji uzmanı ile yeni bir onkoloji birimi kurulmasını planlandı.

Konuyla ilgili Afyonkarahisar Devlet Hastanesinde İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Serhat Korkmaz başkanlığında bir toplantı yapıldı. Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Opr. Dr. Ahmet Murat Koyuncu,  Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Yönetimi ve Medikal Onkoloji, Hematoloji, Radyoloji, Nükleer Tıp, Patoloji, Genel Cerrahi, Göğüs Hastalıkları branşlarının sorumlu hekimlerinin katıldığı toplantı, Medikal Onkoloji Uzm. Dr. Serdar Ata konuyla ilgili bir sunum yaptı.

Sunumun ardından, kurulacak olan onkoloji biriminin ihtiyaçları, işleyişi ve gerekli ekipmanları konusunda görüş alışverişi, branşlar arasında iş birliği ve hasta konforu için yapılacaklar görüşüldü. Söz konusu birimde; Medikal Onkoloji, Hematoloji, Romatoloji, Immunoloji gibi branş uzmanlarının bulunacağı poliklinikler, kemoterapi üniteleri, hasta bilgilendirme alanları, yataklı servisler gibi bölümlere yer verilmesi planlandı. Birimde, multidisipliner bir yaklaşımla, konuyla ilgili birimlerle iş birliği içerisinde kanser hastalarının tanı ve tedavisi sürdürülecek. Böylece kanser teşhisi konan hastalarımızın tedavilerinin önemli bir kısmı ilimizde yapılabilecek.