Afyonkarahisar, Türkiye ekonomisine sağladığı katkıyla dikkat çekiyor.

Gözden kaçırmayın

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yeni Projelerle Ününü Pekiştiriyor!Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yeni Projelerle Ününü Pekiştiriyor!

Ticaret Bakanlığı verilerine göre, şehir 2023 yılında 631 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Bu rakam, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin açıkladığı verilere göre neredeyse iki kat daha fazla bir artışı temsil ediyor. 

Bu önemli gelişme, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ATSO) uzun süredir gündeme getirdiği bir talebin kabul edilmesiyle sağlandı. ATSO'nun talebi, ihracat rakamlarının üretim yapıldığı yere göre kaydedilmesiydi. Daha önce ise ihracat rakamları genellikle ürünlerin gönderildiği gümrük noktalarına göre hesaplanıyordu. ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu'nun liderliğinde yapılan lobi çalışmalarının ardından Ticaret Bakanlığı, yeni bir yöntemin üzerinde çalıştığını duyurdu.

Bu değişiklik 2024 yılında uygulanmaya başlayacak ve Afyonkarahisar'ın ihracat rakamları 291 milyon 329 bin dolar artarak 631 milyon 299 bin dolara yükselecek. Bu politika, şehrin ekonomik potansiyelini daha doğru bir şekilde yansıtması açısından önem taşıyor. ATSO ve TOBB'un çabalarıyla gerçekleşen bu değişiklik sayesinde Afyonkarahisar'ın ihracattaki başarısı daha şeffaf bir şekilde tüm Türkiye'ye sunulacak.

ATSO ve TOBB yetkilileri, Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat'a destekleri ve iş birliği için teşekkür ettiler. Bu gelişme, Afyonkarahisar'ın üretim ve ihracat gücünü artırma konusundaki kararlılığını ve başarısını ortaya koyuyor.