HSBC'nin stratejistleri, Türk lirasının dolar karşısında yavaş ve ılımlı bir şekilde değer kaybedeceğini ve yıl sonunda 33 seviyesine ulaşacağını öngördü

Gözden kaçırmayın

Afyon'da piyasalar güne nasıl başladı?..Afyon'da piyasalar güne nasıl başladı?..

HSBC'nin raporunda, Türkiye'nin lira düşüşünü kontrol etmek için izlediği stratejinin başarılı olduğu, para politikasının hem yatırımcıları liraya çektiği hem de dolarizasyonu azalttığı hem de makroekonomik dengelenmeye katkı sağladığı belirtildi.

Ekonomi alanında yayın yapan Bloomberg HT'nin aktardığına göre, HSBC stratejistleri Murat Toprak ve Charotte Ong'un imzasını taşıyan raporda, lira mevduatlarının getirisinin reel bazda negatif olsa da giderek arttığı, bu durumun da liranın çekiciliğini artırdığı ifade edildi. Raporda, "Lira mevduatın çekiciliği yılın ikinci yarısındaki dezenflasyonla birlikte 2024’te daha fazla artabilir. Reel faiz trendi lira için odak noktası olacak. Kredi büyümesinin yavaşlamasıyla birlikte iç talep büyük ihtimal daha zayıf olacak ve cari açık azalacak. Bu da liranın daha az kırılgan olmasını sağlayacak." denildi.