Milyonlarca Memur ve Emekli İçin Yüzde 49,25 Zam Haberi

Gözden kaçırmayın

Afyonlu asker çatışmada yaralandıAfyonlu asker çatışmada yaralandı

Milyonlarca Memur ve Emekli İçin Yüzde 49,25 Zam Haberi

Karar Gazetesi'nin haberine göre, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2023 yılı Aralık ayı enflasyon verileri, milyonlarca memur ve emeklinin maaşlarına yapılacak zamları belirledi.

SSK ve Bağ-Kur emeklileri, yüzde 37,57 zam almaya hak kazandı. Bu zammın yanı sıra, memur ve memur emeklileri de yüzde 15'lik sözleşme zammına ek olarak, yüzde 31,5 enflasyon farkı alacaklar.

2023 Aralık ayında aylık enflasyon yüzde 2,93 artış gösterdi ve yıllık bazda yüzde 64,77 olarak gerçekleşti. Bu veriler doğrultusunda, SSK ve Bağ-Kur emekli aylıkları ile memur maaşları ve emekli memur aylıklarına yapılacak zam oranları netleşti.

Yılın ikinci yarısında gerçekleşen yüzde 37,57'lik Yİ-ÜFE artışı, işçi ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarına yansıtılacak. Bu sayede, bu grupların maaşları önemli ölçüde artacak.

Memur ve memur emeklileri için maaş artışı ise biraz daha farklı hesaplanacak. Geçen yılın ikinci yarısı için aldıkları yüzde 6'lık artışın enflasyondan düşülmesiyle bulunan orana ek olarak, 2024 yılının ilk yarısı için toplu sözleşmeyle verilen yüzde 15'lik artış da memur ve memur emeklilerine yapılmış olacak.

Sonuç olarak, memur ve memur emeklilerinin maaşlarına yüzde 49,25 oranında bir zam yapılacak. Bu zam, milyonlarca memur ve emekliyi yakından ilgilendiren bir gelişme olarak karşımıza çıkıyor.