Bu gece yarısından itibaren benzin, motorin ve otogaza ÖTV zammı geliyor. Zammın miktarı bugün açıklanan üretici enflasyonu verisiyle birlikte netleşti.

Gözden kaçırmayın

Dev süt ürünleri fabrikası iflas ettiDev süt ürünleri fabrikası iflas etti

Yeni yıla zam yağmuruyla giren Türkiye, bir de akaryakıt zammıyla sarsıldı. Bu gece yarısından itibaren benzin, motorin ve otogaza ÖTV zammı geliyor. Zammın miktarı bugün açıklanan üretici enflasyonu verisiyle birlikte netleşti.

 

TÜİK'in aralık ayı üretici fiyat endeksi (ÜFE) verilerine göre, son altı ayda üretici enflasyonu yüzde 25,60 oldu. Buna göre, maktu ÖTV tutarları; benzinde 7,52 TL'den 9,44 TL'ye, motorinde 7,05 TL'den 8,86 TL'ye yükselecek. Yüzde 20'lik katma değer vergisi (KDV) de dahil edildiğinde benzine 2,30 TL, motorine 2,17 TL'lik zam gelecek.

 

Fiyatlar, iller, ilçeler ve bayiler arasında farklılık gösteriyor. Benzinin litre fiyatı yaklaşık olarak İstanbul'da 34,55 TL, Ankara'da 35,18 TL, İzmir'de 35,37 TL seviyesinde bulunuyor. Motorinin litre fiyatı yaklaşık olarak İstanbul'da 37,16 TL, Ankara'da 37,74 TL, İzmir'de 37,99 TL seviyesinde bulunuyor.

 

Akaryakıt zammının ekonomiye ve vatandaşa nasıl yansıyacağı ise merak konusu. Zaten yüksek olan enflasyonun daha da artması, tüketici güveninin azalması, ulaşım ve üretim maliyetlerinin yükselmesi gibi olumsuz etkiler bekleniyor.