Vergi Uzmanı Ozan Bingöl, 2024 yılında da vergi rekortmenlerinin kimler olacağını açıkladı.

Gözden kaçırmayın

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yeni Projelerle Ününü Pekiştiriyor!Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yeni Projelerle Ününü Pekiştiriyor!

 Bingöl, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Türkiye'de yüksek oranda dolaylı vergi ödeyen vatandaşların gerçek vergi rekortmenleri olduğunu belirtti.

 

Bingöl'ün paylaşımında şu ifadeler yer aldı: "20 dal sigaranın 17 dalını vergi olarak ödeyen, içtiği rakının %75’i vergi olan, bir araba kendine iki araba Devlete alan, cep telefonuna 4 ayrı vergi veren, maaşı daha eline geçmeden vergisi kesilen, tuvalet kağıdına %20 KDV ödeyen vatandaşlar olacaktır. Rekortmen listesi şimdiden bellidir…"

 

Bingöl, Türkiye'de dolaylı vergilerin yurttaşın sırtına oluşturduğu yükü gözler önüne sermek istediğini söyledi. Bingöl, "Bu ülkenin gerçek vergi rekortmenleri, aslında en çok vergi ödeyen değil, en çok vergi yükü altında ezilen vatandaşlardır. Bu durum, adaletsiz bir vergi sisteminin sonucudur. Vergi adaleti sağlanmadan, ekonomik krizden çıkış mümkün değildir" dedi.

 

Bingöl, vergi rekortmenlerinin açıklanmasının, vergi bilincini artırmak için önemli bir fırsat olduğunu da vurguladı. Bingöl, "Vergi rekortmenleri, vergi ödemenin bir yurttaşlık görevi olduğunu gösteren örnek kişilerdir. Ancak, vergi rekortmenleri sadece gelir vergisi ödeyenlerden ibaret değildir. Dolaylı vergilerle de vergi ödeyen milyonlarca vatandaş da vergi rekortmenidir. Bu nedenle, vergi rekortmenleri listesinin, sadece gelir vergisi değil, tüm vergi türlerini kapsayacak şekilde genişletilmesi gerektiğini düşünüyorum" diye konuştu.