Şoför esnafının zor durumu, Asgari ücret ve enflasyon artışları nedeniyle meslekten çekilmek zorunda kalan şoförlerin dramını ortaya koyuyor.

Gözden kaçırmayın

İşte Türkiye'nin en zengin 10 ismiİşte Türkiye'nin en zengin 10 ismi

Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İbrahim Karataş, sektörde yaşanan ekonomik sıkıntıları anlattı. Karataş, asgari ücret artışının şoför maliyetlerini yükselttiğini, sanayi giderlerinin katlandığını, zorunlu araç sigortalarının ve trafik cezalarının sektörü baskı altına aldığını söyledi.

Şöförlük Karataş, bu giderler karşısında gelirlerinin düştüğünü, birçok esnafın işini bırakmak zorunda kaldığını veya bırakacağını ifade etti. Karataş, nakliye sektörünün önemine dikkat çekerek, gıda, akaryakıt ve yolcu taşımacılığında kriz yaşanmaması için ilgili mercilere acil tedbir alınması çağrısında bulundu.

İbrahim Karataş' ın Basın açıklaması ;

Şoför esnafı meslekten çekilmek zorunda kalacak

Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İbrahim Karataş, Asgari ücret ve diğer enflasyondaki artışlar nedeniyle şoför esnafının mesleğini yapamaz hale geldiğini dile getirdi. Karataş, özellikle asgari ücret artışı, şoför maliyetleri, sanayi giderleri, zorunlu araç sigortaları ve trafik cezalarındaki artışların sektörü olumsuz etkilediğini belirtti.

 

Asgari ücretteki artışın, şoför esnafının işletme maliyetlerini arttırdığını ifade eden Karataş, şoför maliyetlerindeki artışın da sektörde ciddi sıkıntılara yol açtığını söyledi. Karataş, "Artan maliyetler karşısında giderlerini karşılayamam şoför esnafını meslekten çekiliyor. Personel giderleri, yakıt fiyatlarındaki artış ve diğer işletme maliyetleri nedeniyle birçok esnaf işini sürdürmekte zorlanıyor. Şoför maliyeti asgari ücret artışı ile 30 bin lira oldu. Sanayi giderlerindeki artışlar da sektörü olumsuz etkiledi. Yedek parça fiyatları, bakım maliyetleri ve araç onarımları için harcamalarımız arttı. Bu da işletme maliyetlerimizi yükseltiyor. Zorunlu araç sigortalarındaki prim artışları bizleri ekstra maliyetlere sürüklüyor. Araç sigortaları, kasko ve trafik cezalarına artık yetişmek mümkün değil, olmazsa olmaz en az gıda ve sağlık sektöründen daha önemli olan nakliye sektörünün yok oluşuna seyirci kalınıyor. Kısa zamanda tedbir alınmazsa gıda, akaryakıt ve yolcu sevkiyat krizi bazı Avrupa ülkelerinde olduğu gibi bizim ülkemizde de başlayacak.

Başkan Karataş, sektördeki bu ekonomik zorlukların çözüme kavuşturulmaması durumunda şoför esnafının mesleğini sürdürmekte daha da zorlanacağını belirterek, ilgili mercilere çağrıda bulundu.