Afyonkarahisar'da çiftçilere yönelik önemli bir gelişme yaşandı. İl Tarım ve Orman Müdürü Özkan Parlak tarafından yapıla...

Gözden kaçırmayın

İşte Türkiye'nin en zengin 10 ismiİşte Türkiye'nin en zengin 10 ismi

Afyonkarahisar'da çiftçilere yönelik önemli bir gelişme yaşandı. İl Tarım ve Orman Müdürü Özkan Parlak tarafından yapılan duyuruda, Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) başvuruların 2 Ocak 2024 tarihi itibarıyla sona ereceği bildirildi.


Müdür Parlak, yazılı açıklamasında, tarımda yapılan yeni uygulamaların çiftçiler için büyük önem taşıdığını vurguladı. Üretim planlaması ve sözleşmeli üretim uygulamalarının etkin bir şekilde yürütülmesi için tüm çiftçilerin ve tarım alanlarının sisteme kayıtlı olmasının şart olduğunu belirtti. 18 Kasım 2023 tarihindeki yönetmelik değişikliğiyle sisteme dahil edilmemiş tarım alanlarının da kayıt altına alınmasının amaçlandığına işaret etti.


Parlak, mülkiyet ve mirasçılık sorunları nedeniyle kayıt yapılamayan arazilerin artık taahhütname belgesiyle kaydedilebileceğini söyledi. Paydaşı olmadıkları arazilerde üretim yapan çiftçilerin de taahhütname aracılığıyla sistemde yer alabileceğine değindi. Bu sayede, çeşitli sebeplerle tarımsal destekler, hibeler ve devlet destekli sigortalardan mahrum kalan üreticilerin de bu imkanlardan yararlanabilecekleri müjdesini verdi. Başvuruların e-Devlet ya da ilgili İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri üzerinden yapılabileceğini ifade eden Parlak, çiftçilere başvuru süreciyle ilgili mağduriyet yaşamamaları adına hatırlatmalarda bulundu.


#Afyonkarahisar #ÇiftçiKayıtSistemi #TarımDestekleri #Çiftçilik #TarımveOrmanMüdürlüğü #eDevlet