Asgari ücret ne kadar olur? İşte, asgari ücret zammı ile ilgili son gelişmeler.

Gözden kaçırmayın

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yeni Projelerle Ününü Pekiştiriyor!Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yeni Projelerle Ününü Pekiştiriyor!

Asgari ücret zammı ne kadar olacak? 2024 yılında asgari ücret zammı için görüşmeler başladı. İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, asgari ücretin belirlenmesi için ilk toplantısını yaptı. Peki, asgari ücret zammı ne kadar olacak? Asgari ücret ne kadar olur? İşte, asgari ücret zammı ile ilgili son gelişmeler.

Asgari ücret zammı ile ilgili en önemli etkenlerden biri enflasyon oranı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre, kasım ayında tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yüzde 21.31 arttı. Yılın ilk 11 ayında ise enflasyon yüzde 21.06 oldu. Bu rakamlar, asgari ücret zammının da en az bu oranda olması gerektiğini gösteriyor.

Ancak enflasyon oranının gerçekçi olmadığına dair eleştiriler de var. Bazı uzmanlar, TÜİK'in hesaplama yöntemini değiştirmesi nedeniyle enflasyonun gerçekte daha yüksek olduğunu savunuyor. Bu durumda, asgari ücret zammının da daha yüksek olması gerektiği iddia ediliyor.

Örneğin, TÜİK'in hesaplamasında kullanılan fiyat endekslerinin yuvarlanması nedeniyle enflasyonun düşük gösterildiği ileri sürülüyor. Buna göre, yüzde 23.1’lik geçmiş enflasyonun yüzde 25’e, yüzde 24.76’lık enflasyonun yüzde 30’a, yüzde 37.76’lık geçmiş enflasyonun yüzde 40’a, yüzde 39.63’lük enflasyonun yüzde 45’e yuvarlandığını varsaydık, asgari ücret zammının da bu oranlara göre belirlenmesi gerektiği öne sürülüyor.

Asgari ücrete tek zam yapılacak olması nedeniyle işçi tarafının daha yüksek zam talebinde bulunması bekleniyor. Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, asgari ücretin net 3 bin TL'nin üzerinde olması gerektiğini söyledi. Bu da mevcut asgari ücrete göre yaklaşık yüzde 50'lik bir zam anlamına geliyor.

İşveren tarafının ise halen işçi başına aylık 500 TL olan asgari ücret desteğinin artırılmasını istemesi bekleniyor. Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Sekreteri Akansel Koç, asgari ücret desteğinin devam etmesinin yanı sıra yeni istihdam teşvikleri de talep ettiklerini belirtti.

Bu olasılıklar yüzde 50 veya yüzde 55 zam senaryolarını da gündeme getiriyor.

Zammın yüzde 45 olması halinde asgari ücret brüt 19.451 TL, net 16.533 TL olacak. İşverene maliyeti ise 24.305 TL’ye ulaşacak.

Zammın yüzde 50 olması halinde asgari ücret brüt 20.122 TL, net 17.103 TL, işverene maliyeti ise 25.143 TL olacak.


Yüzde 55 zam senaryosunda ise brüt asgari ücret 20.792 TL’ye, net asgari ücret 17.673 TL’ye, işveren maliyeti de 25.981 TL’ye çıkacak.