CHP, Yarışa Hazır: Belediye Başkanlığı İçin Aday Adayı Ücretleri Açıklandı, Afyonkarahisar'da Gözler Sahneye Çevrildi!

Gözden kaçırmayın

Menteş, “40 bin hemşehrimiz mitingimize katılarak bizlere destek oldular”Menteş, “40 bin hemşehrimiz mitingimize katılarak bizlere destek oldular”

CHP, Yarışa Hazır: Belediye Başkanlığı İçin Aday Adayı Ücretleri Açıklandı, Afyonkarahisar'da Gözler Sahneye Çevrildi!

 

CHP'nin Yerel Seçim Aday Adaylığı Süreci Açıklandı

Cumhuriyet Halk Partisi 31 Mart 2023 tarihinde gerçekleştirilecek olan yerel seçimler için aday adayları başvuru sürecinin detaylarını kamuoyu ile paylaştı. Siyasi sahnede merakla beklenen bu duyurunun ardından, aday adayı olmak isteyen isimlerin harekete geçmesi bekleniyor.

Aday Adaylığı İçin Tarihler ve Ücretler Netleşti
CHP tarafından yapılan açıklamada, yerel seçimler için aday adaylığı başvurularının 21 Kasım ile 28 Kasım tarihleri arasında alınacağı bilgisi verildi. Özellikle Afyonkarahisar Belediye Başkanlığı için kimlerin aday adayı olacağı büyük bir ilgiyle takip ediliyor.

Partinin il ve ilçe örgütlerine gönderilen bilgi notunda başvuru yapacak olan kamu görevlileri ve siyasi parti yöneticilerinin 1 Aralık ile 5 Aralık tarihleri arasında istifa etmeleri ve aday adaylığı için müracaat etmeleri gerektiği hatırlatıldı. Bu sürecin yasal zorunluluklar çerçevesinde işlediği vurgulandı.

Adaylık için Nüfusa Göre Değişen Başvuru Ücretleri
Başvuru sürecinin finansal boyutları da belirlendi. Belediye Başkanlığı için başvuru ücretleri, nüfus büyüklüğüne göre 3.000 ile 50.000 Türk Lirası arasında değişkenlik gösteriyor. Belediye Meclis üyeliği içinse başvuru ödentisi 1.000 ila 10.000 Türk Lirası arasında belirlendi.

Kadın ve gençlere Yüzde 50 indirim
Parti, bu süreci daha katılımcı hale getirebilmek adına kadın ve gençlerden istenecek başvuru ücretlerinde yüzde elli indirim yapacak. Ayrıca, engelliler ile şehit yakınları ve gazilere başvuru sırasında herhangi bir ücret talep edilmeyeceği kaydedildi. CHP'nin aday adaylığı politikalarındaki bu anlayış, geniş bir kesimin politikaya katılımını teşvik etmeyi hedefliyor.