Reklam Kurulu, 14 Kasım 2023 tarihinde gerçekleştirdiği 339 sayılı toplantıda, tüketiciyi aldatan ve yanıltan reklamlara yönelik idari yaptırımlar uyguladı.

Gözden kaçırmayın

İl olmaya en yakın 25 ilçe belli olduİl olmaya en yakın 25 ilçe belli oldu

Reklam Kurulu, 14 Kasım 2023 tarihinde gerçekleştirdiği 339 sayılı toplantıda, tüketiciyi aldatan ve yanıltan reklamlara yönelik idari yaptırımlar uyguladı.

Ayrıca, tecrübe ve bilgi eksikliklerini istismar eden reklamlar ile haksız ticari faaliyetlere de cezalar verildi. Kurul, Kasım ayı içerisindeki toplantısında, geleneksel hale gelen "Kasım İndirimleri" gibi reklamları da ele aldı ve 16 adet indirimli satış dosyası hakkında durdurma cezası uygulayarak toplam 2.7 Milyon Türk Lirası idari para cezası verdi. Reklam Kurulu'nun bu ayki toplantısında, 176 adet dosya görüşüldü. Bu dosyalardan 153'ü mevzuata aykırı bulunarak, durdurma cezası ile birlikte toplam 16.7 Milyon Türk Lirası idari para cezası verildi. Bu şekilde, yılın ilk 11 ayında Kurul tarafından toplam 1838 dosya incelendi ve 1623 dosyada aldatıcı reklam veya haksız ticari uygulama tespit edildi. Bu dosyalara durdurma cezası ve toplam 92.5 Milyon Türk Lirası idari para cezası uygulanma kararı verildi. Kurul'un 339 sayılı toplantısının ana gündem konusu, indirimli satış reklamları ve sağlık beyanı içeren reklamlardı. Özellikle Kasım ayında yapılan ve "Efsane Kasım İndirimleri", "Şahane Cuma İndirimleri" gibi isimlerle adlandırılan indirimli satış kampanyaları yakından takip edilmekte ve tüketicileri aldatan, yanıltan reklamlara idari yaptırımlar uygulanmaktadır. Bu kapsamda, geleneksel hale gelen "Kasım İndirimleri"ne ilişkin reklamlar başta olmak üzere indirimli satış reklamları incelenmiş ve bu ay Kurul gündemine intikal eden 16 adet indirimli satış dosyası hakkında durdurma cezası uygulanarak toplam 2.7 Milyon Türk Lirası idari para cezası verilmiştir. Bu denetimlerin önümüzdeki süreçte de devam edeceği bildirilmiştir. Ayrıca, mevsimsel değişikliklerle birlikte tüketici sağlığına yönelik dönemsel reklamlar da Reklam Kurulu tarafından titizlikle takip edilmektedir. Bu çerçevede, takviye edici gıdalar ve kozmetik ürünleri gibi tüketici kullanımına yönelik ürün reklamları da incelenmekte ve tüketicileri yanıltan, kamu sağlığını bozucu nitelikte olan reklamlara idari yaptırımlar uygulanmaktadır. #ReklamKurulu #TüketiciHakları #İdariYaptırımlar #Kasımİndirimleri #SağlıkBeyanlıReklamlar