Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Devlet Konservatuvarı ve Devlet Konservatuvarı Mezunlar Derneği tarafından Cumhuriyetin 100. yıl kutlamaları kapsamında Afyonkarahisar Çocuk Koroları Şenliği düzenlendi.

Atatürk Kongre Merkezindeki programa AKÜ Devlet Konservatuvarı Müdür Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Fakı Can Yürük, Müzik Bölümü Başkanı Doç. Dr. Duygu Sökezoğlu Atılgan, Müzik Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Filiz Yıldız, Yaylı Anasanat Dalı Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Sevgi Taş ile birlikte çok sayıda davetli katıldı.

7 koro 400 çocuk sahne aldı

Şenlik, Nasuh Görkem Karagün yönetimindeki Denizli Büyükşehir Belediyesi Çocuk Korosu ve Orkestrası ve şef Öğr. Gör. Kerem Aksen yönetimindeki Konservatuvar Çok Sesli Korosu’nun açılış konserleri ile başladı. Ardından yönetmenliğini Arş. Gör. Hakan Yılmaz’ın yaptığı “An ve An Kocatepe” belgeselinin gösterimi gerçekleştirildi.

Danışma ve Değerlendirme Kurulu’nda Türk Silahlı Kuvvetler Armoni Mızıkası Solisti Gökçenur Semerci, AKÜ Devlet Konservatuvarı Müzik Bölümü Başkanı Doç. Dr. Duygu Sökezoğlu Atılgan, Koro Anasanat Dalı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Bertan Rona, Yaylı Anasanat Dalı Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Sevgi Taş, Öğr. Grv. Marzena Maria Kızılay, Sahne Sanatları Bölümü Öğr. Gör. Kerem Aksen ve Müzik Öğretmeni Gülşah Tazegül’ün görev aldığı şenlikte, farklı şehirlerden 7 çocuk korosunda 400 çocuk sahne aldı ve 49 çocuk şarkısı seslendirildi.

Programın açılış konuşmasını yapan AKÜ Devlet Konservatuvarı Öğr. Elm. ve Şenlik Düzenleme Kurulu Başkanı Mustafa Okan Kızılay, sözlerinde, şenliğin Cumhuriyetin 100. yılına ithaf edildiğine vurgu yaparken, Cumhuriyetin anlam ve öneminden bahsetti. Konuşmasına Afyonkarahisar Çocuk Koroları şenliğinin, çocukların bir araya gelmesindeki ve kenetlenmesindeki rolüne değinerek devam eden Kızılay, sözlerini AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş’a, Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Çağhan Adar’a, Danışma ve Değerlendirme Kuruluna, Devlet Konservatuvarı hocalarına, çalışanlarına ve öğrencilerine ve şenliğe teşrif eden misafirlere teşekkürlerini sunarak noktaladı.