Ekim ayı enflasyonun açıklanması ve yıl sonunun yaklaşmasıyla "2024'te asgari ücret ne kadar olacak?" tartışmaları gündeme geldi.

Gözden kaçırmayın

Afyonlu asker çatışmada yaralandıAfyonlu asker çatışmada yaralandı

Ekim ayı enflasyonun açıklanması ve yıl sonunun yaklaşmasıyla "2024'te asgari ücret ne kadar olacak?" tartışmaları gündeme geldi.

 Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ekim ayı enflasyon rakamını açıkladı. Bu rakama göre enflasyon, aylık yüzde 3,43 arttı. Yıllık artış yüzde 61,36.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, 'işçiyi, ücretliyi ve emeklileri enflasyona ezdirmediklerini' öne sürerek yeni yılda herkesin beğeneceği bir asgari ücret tutarında uzlaşılacağını ümit ettiğini söyledi. Işıkhan'ın "21 yıldır bu konuda asla taviz vermedik, bundan sonra da vermeyeceğiz" ifadeleri de dikkat çekti.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu aralık ayında toplanacak. Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) de masaya götüreceği teklif üzerinde çalışıyor.

Artan enflasyon karşısında hükümet, son iki yıldır asgari ücreti ocak ve temmuz olmak üzere yılda iki kez belirliyor. Bu nedenle asgari ücret hesaplamaları son 6 aylık enflasyon verileri baz alınarak hesaplanıyor.

Aralıkta asgari ücret için son 6 aylık veriler üzerinden hesaplamalar yapılacak. Bu sebeple Merkez Bankası'nın (MB) yıl sonu enflasyon beklentisini açıklaması bekleniyor

ASGARİ ÜCRETE YÜZDE 50 ZAM BEKLENTİSİ

Yıl sonu enflasyonun beklentileri karşılaması yani yüzde 65 olması durumunda son 6 aylık enflasyonun yüzde 38'e yakın olması bekleniyor. Memurlar ve memur emeklileri için toplu sözleşme ile birlikte zam oranın ise yüzde 49'u geçeceği tahmin ediliyor.  Hesaplamalara 'refah payı ilavesi' de eklendiğinde zammın yüzde 50'ye yakın olabileceği belirtiliyor.

2024 asgari ücretinin ise ne kadar olacağı, bu tahminler doğrultusunda hesaplanıyor. Şu anda 11 bin 402 TL alan asgari ücretli yüzde 50 zam alırsa maaşı 17 bin 103 TL'ye çıkacak. Eğer 'refah payı ilavesi' eklenmezse ve 6 aylık enflasyona göre zam yapılmasına karar verilirse yeni asgari ücretin net 15 bin 735 TL olması tahmin ediliyor.