Afyonkarahisar Zafer Kent Meydanında belli aralıklarla açılan açık pazarlara esnafın tepkisi büyüyor.

Gözden kaçırmayın

Kiracının Tahliyesinde Kullanılabilecek Hukuki İmkanlar Nelerdir?Kiracının Tahliyesinde Kullanılabilecek Hukuki İmkanlar Nelerdir?

Afyonkarahisar Zafer Kent Meydanında belli aralıklarla açılan açık pazarlara esnafın tepkisi büyüyor.

Şehrin göbeğine, panayır şeklinde açılan "Geleneksel ürünler satıyoruz" diyerek gelen ve denetimsiz ürünler pazarlayan kişi ve firmalar, yerel esnafı olumsuz etkiliyor.

Yöresel ve doğal ürünler almak için bu pazarlara gelen vatandaş da bazen ürünlerde kaliteyi göremeyince mağdur oluyor.

Afyonhaber'e ulaşan bir esnaf şunları söylüyor:

"Belli aralıklarla meydana panayır kuruluyor. Şehrin merkezine yakışmayan görüntüler. Yöresel adı altında içeriği belirsiz açık ürünler satılıyor. Bunların denetlenip denetlenmediğini bilmiyorum. Hatta bu alana kafe, restaurant tarzi şeyler bile açmışlar. Görünürde cazip olduğu için vatandaş buraya geliyor. Peki Afyon esnafı ne olacak. Çarşıdaki esnaf binlerce lira kira veriyor, vergisi var, sigortası var, personel maaşı var. Afyon esnafını düşünen yok. Bu açılan panayırların yasallığı nedir, denetleniyor mu, şehir esnafı neden hiç düşünülmüyor?.. Belediyenin açtığı ve kira parası aldığı bu açık panayırlardaki esnaf cüzi kiralar karşılığı heybesini dolduruyor gidiyor. Çok iddialılarsa gelsinler burada dükkan kiralasınlar. Kaptı kaçtıya Belediyenin izin vermesi, aracı olması çok üzücü. Arada yerel esnafı eziyorlar. Esnaf odası başkanlarımızı bu konuda ses vermeye davet ediyorum. Belediye olduğu için mi susuyorlar.  Neden hiç tepki göstermiyorlar bizim adımıza. Adamlar orada lokanta açmış, kafe açmış, açık gıda ürünü satıyor, kuruyemiş satıyor, ekmek satıyor, ne bulduysa satıyor.  Verdiği üç kuruş kira karşılığı. Biz ne yapacağız?.. Bizim çarşı içinde binlerce kiralık aylık kiramızı kim ödeyecek. Biz her gün denetleniyoruz, vergisi var, algısı var, sigortası var. Ya biraz da bizi düşünün..."