Saadet Partisi Afyonkarahisar İl Başkanı Beytullah Karataş, partililerle birlikte Filistinli vatandaşların maruz kaldığı soykırım, insan hakları ihlalleri ve savaş hukukuna aykırılıklar sebebiyle, suçun faili olan İsrail yetkilileri hakkında Afyonkarahisar Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Gözden kaçırmayın

Hacıkavaslar'dan Sezer Küçükkurt'a tam destek!..Hacıkavaslar'dan Sezer Küçükkurt'a tam destek!..

Saadet Partisi Afyonkarahisar İl Başkanı Beytullah Karataş, partililerle birlikte Filistinli vatandaşların maruz kaldığı soykırım, insan hakları ihlalleri ve savaş hukukuna aykırılıklar sebebiyle, suçun faili olan İsrail yetkilileri hakkında Afyonkarahisar Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Saadet Partisi İl Başkanı Karataş, 7 Ekim 2023 tarihinden itibaren işgalci İsrail güçlerinin, silahsız ve savunmasız Gazze halkına havadan ve karadan, hedef gözetmeksizin bombaladığı ifade ederek, “İşgalci İsrail, hava saldırısı ile yetinmeyip, Gazze halkına giden insani yardımları da durdurdu. İsrail Savunma Bakanı 9 Ekim 2023 tarihinde yaptığı açıklamada, Gazze Şeridinin tam ablukaya alınacağını ve bölgeye elektrik, yakıt ve su sağlanmayacağı duyurdu. Bu süreçte İsrail hiçbir hedef gözetmeksizin okul, cami, kilise ve hastane gibi savaşta dahi mutlak surette korunması gereken, insanların topluca bulundukları alanları bombalamak ve doğrudan sivilleri hedef almak suretiyle binlerce insanın ölümüne ve yaralanmasına sebebiyet verdi.” ifadelerini kullandı.

“ULUSLARARASI KURULUŞLAR ZULME GÖZ YUMMAKTADIR”

İsrail’in, havadan ve karadan gerçekleştirdiği bombalama eylemlerinde “Kimyasal Silah” olarak kabul edilen ve savaşan unsurlara karşı dahi kullanılması yasak olan fosfor bombası kullanarak, açık ve inkar edilemez bir savaş suçu işlediğini belirten Karataş, “Uluslararası Af Örgütü de yapmış olduğu açıklamada fosfor bombasının kullanıldığını teyit etmiştir. İsrail 7 Ekim’den bugüne kadar 3000’i aşkın sivilin ölümüne ve on binleri bulan yaralanmalara sebep oldu. Başta ABD Ve batılı ülkeler olmak üzere dünyadaki birçok ülkenin, Küresel Kuruluşların, STK ve basın yayın organlarının bu saldırıları görmezden gelmesi, İsrail’in İşgal politikasını desteklemekten başka anlam taşımamaktadır. Roma Statüsü, Cenevre Sözleşmesi, Ihsan Hakları Evrensel Beyannamesi ilkeleri ışığında Birleşmiş Milletler Ve Uluslararası Ceza Mahkemesi gibi Uluslararası Kuruluşlar, fail İsrail, muhatap Filistin olunca sadece susmakta zulme göz yummaktadır. İsrail Devletinin İsrail güvenlik güçlerinin ve illegal yerleşimcilerin Filistinlilere uyguladığı baskı, zulüm, yargısız infazlar, can ve mal tehditleri, İsrail’in soykırım amacına hizmet etmektedir.” dedi.

“SUÇ DUYURUSUNDA BULUNARAK TARİH VE İNSANLIK ÖNÜNDE VAZİFEMİZİ YERİNE GETİRİYORUZ”

Karataş, açıklaması şöyle tamamladı: “İsrail’in Gazze başta olmak üzere Filistin topraklarına yönelik insanlık dışı saldırıları nedeniyle çok sayıda çocuk ve sivilin öldürülmesi ve bölgede barış ve güvenliğin bozulması vicdanı olan herkesi derinden etkilemektedir. Son yaşanan olaylar, İsrail’in kurulduğu günden bu yana Filistin halkına yönelik uyguladığı saldırgan, işgalci ve soykırım politikalarının son örneğini teşkil etmektedir. Savaş Suçları ve Soykırım Suçu Türk Ceza Kanunu’na göre dünyanın neresinde ve kim tarafından işlenirse işlensin muhatabının kim olduğuna bakılmaksızın yer bakımından Türkiye’de kovuşturulabilir ve Failler Türkiye’de yargılanabilir. Kanun Gereği bu yetkinin kullanım izni Adalet Bakanına aittir. Bugün açıkça soykırım suçunu işleyen İsrailliler hakkında suç duyurusunda bulunarak tarih ve insanlık önünde vazifemizi yerine getiriyoruz. Gazze’de yaşayan sivillerin evlerinin, şehri terk etmeye çalışan insanların araç konvoylarının ve özellikle hastane katliamının failleri ile ilgili Türk Ceza Kanunu 13. Maddesindeki yargılama yetkisine binaen Afyonkarahisar Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunuyoruz. Ey İsrail ne kadar zulmederseniz edin, ne kadar kan dökerseniz dökün. Mescid-i Aksa’yı, Kudüs’ü, Filistin’ bizden koparamayacaksınız. İşte biz Aksa için Kudüs için mücadeleye hazır on binler, yüzbinler, milyonlar olarak daima karşınızda olacağız. Tarih sahnesinden silinip gideceğiniz güne kadar sizinle mücadele edecek, kanımızın son damlasına kadar savaşacağız.”