Hz. Mevlana’nın 750. vuslat yıl dönümünde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle 2023 yılı “Mevlâna Yılı” ilan edildi.

Gözden kaçırmayın

16 Mart’ta Afyon seyircisi karşısına çıkıyor 16 Mart’ta Afyon seyircisi karşısına çıkıyor 

Hz. Mevlana’nın 750. vuslat yıl dönümünde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle 2023 yılı “Mevlâna Yılı” ilan edildi.

 Afyonkarahisar Mevlevihane’si Mevlâna dergâhından sonra âsitâne olma özelliği taşımasından dolayı 2. sırada yer alıyor. Bu bakımdan şehrimiz Mevleviliğin önemli şehirleri arasında yer alır. Bu kapsamda Vali Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı önderliğinde Konya Büyükşehir Belediyesi, Afyonkarahisar Valiliği, Afyonkarahisar Belediyesi iş birliğiyle Hattat Ahmet Karahisari Kültür ve Sanat Merkezinde 31 Ekim 2023 tarihinde, saat 20.00 da “Türk Tasavvuf Musikisi ve Sema Ayin-i Şerifi” icrası yapılacak.

Hoşgörünün timsali Hz. Mevlâna; “Şu toprağa sevgiden başka bir tohum ekmeyiz, şu tertemiz tarlaya başka bir tohum ekmeyiz biz.” sözüyle gönülleri buluşturmuş, ilim ve öğretileriyle birlik, beraberlik ve kardeşliği Anadolu topraklarında yeşertmiştir. İlim, irfan ve hikmetle harmanladığı Mesnevi’siyle millet olma şuurunu yerleştirmiştir.

Bu minvalde Mevlâna’yı hürmetle ve rahmetle yâd etmek üzere vuslatının 750. yıldönümünde Afyonkarahisar’da Türk Tasavvuf Musikisi ve Sema Ayin-i Şerifi icra edilecektir. Program sonunda Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Uğur İbrahim Altay adına Afyonkarahisar Valisi Kübra Güran Yiğitbaşı ve Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’e “Mevlevi Destarlı Sikkesi” takdim edilecek.