'Vergi, ceza, harç ve ek MTV'ye zam geldi' iddiasına yalanlama

Gözden kaçırmayın

Gelişgen Ailesinin acı günüGelişgen Ailesinin acı günü

'Vergi, ceza, harç ve ek MTV'ye zam geldi' iddiasına yalanlama

'Tüm vergi, ceza, harç ve ek MTV'ye ara zam geldi' iddiasına Dezenformasyonla Mücadele Merkezi'nden yalanlama geldi. Yeniden değerleme oranının şimdiden belirlenmesi ve duyurulmasının yasal olarak mümkün olmadığı söylenen açıklamada yeniden değerleme oranının 1 Ocak itibarıyla yürürlüğe girdiği hatırlatıldı.

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, bugün bazı basın yayın organlarında yer alan "Tüm vergi, ceza, harç ve ek MTV'ye ara zam geldi" iddiasına yalanlama getirdi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi'nden gerçekleştirilen açıklamada, her yılın kasım ayında Resmi Gazete aracılığıyla ilan edilen yeniden değerleme oranının 1 Ocak itibarıyla yürürlüğe girdiği hatırlatıldı.

Bu kapsam bütününde yeniden değerleme oranının şimdiden belirlenmesi ve duyurulmasının yasal olarak mümkün olmadığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bazı basın yayın organlarında yer alan 'Yeniden Değerleme Oranı belli oldu. Tüm vergi, ceza, harç ve ek MTV'ye ara zam geldi.' iddiası doğru değildir. Bahse konu haberlerde yer alan Gelir İdaresi Başkanlığı sirküleri ile 2023 yılı üçüncü geçici vergi döneminde, kurumlar vergisi mükelleflerine uygulanan indirim ve istisna uygulamasında yeniden değerleme oranının yüzde 34,80 olarak tespit edildiği hususunda kamuoyu bilgilendirilmiştir."