Bu yıl 5. kez kapılarını ziyaretçilerine açan Uluslararası Gastro Afyon Lezzet ve Turizm Festivali büyük ilgi gördü. Festivalin son gününde açılan standları ziyaret eden Vali Kübra Güran Yiğitbaşı, söyleşilere katıldı.

Gözden kaçırmayın

Afyonlu asker çatışmada yaralandıAfyonlu asker çatışmada yaralandı

Bu yıl 5. kez kapılarını ziyaretçilerine açan Uluslararası Gastro Afyon Lezzet ve Turizm Festivali büyük ilgi gördü. Festivalin son gününde açılan standları ziyaret eden Vali Kübra Güran Yiğitbaşı, söyleşilere katıldı.

UNESCO tescilli Gastronomi Şehri Afyonkarahisar’ın birbirinden lezzetli yöresel ürünleri 5. Uluslararası Gastro Afyon Lezzet ve Turizm Festivali’nde görücüye çıktı. Festivalin son gününde ünlü Şef Mehmet Yalçınkaya Gastronomi sohbetleri etkinliği kapsamında Afyonkarahisarlılarla buluştu. Söyleşiye katılan Vali Kübra Güran Yiğitbaşı, Şef Mehmet Yalçınkaya’dan kooperatiflere destek amacıyla televizyon programında Afyonkarahisar’ın ürünlerinin yer alması sözünü aldı.

‘ŞEHRİMİZİ DÜNYAYA NASIL DAHA FAZLA DUYURURUZ BUNUN GAYRETİ İÇERİSİNDEYİZ’

Etkinlikte konuşan ve yemek kültürünün önemine değinen Yiğitbaşı, “Afyonkarahisar’a gelmeyen, şehrimizin Gastronomi şehri olduğunu bilmeyen vatandaşlarımız var. Biz bu kişilere şehrimizi nasıl anlatırız, daha sonra şehrimizi dünyaya nasıl daha fazla duyururuz bunun gayreti içerisindeyiz. Bizler ölümde, düğünde, nişanda veya farklı bir etkinlikte hep bir yemekte birlikte oluyoruz. Özel anlarımızı, hüznümüzü, mutluluğumuzu biz hep bir sofra etrafında sohbet ve muhabbet içerisinde gerçekleştiriyoruz. Türk insanının yemek kültürü bu şekilde. Ayaküstü bir şeyler yemek, sanki bir vazifeymiş gibi hızlıca karın doyurmak bizlere göre değil. Bizim yemek kültümüzde yemek adabı var. Bir araştırmaya göre bir masa etrafında birlikte akşam yemeği yemek ya da birlikte kahvaltı yapmak, gençlerin intihar ve depresyon oranlarını düşürüyor. Haftada bir gün onlarla akşam yemeğinde ya da kahvaltıda bir araya gelirsek muhteşem bir şey veriyoruz çocuklarımıza” dedi.

‘KOOPERATİFLERİN GÜÇLENMESİ İÇİN İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ’

Kadın kooperatiflerinin güçlenmesi noktasında yapılacak çalışmalarda işbirliğine hazır olduklarını söyleyen Yiğitbaşı, “Sizlerin de desteğiyle 17 kadın kooperatifimiz ve 21 kadın kültür evimiz ile bir çalışma yapalım. Kooperatiflerimizin daha da güçlenmesi için birlikte çalışma yürütmeye hazırız. Ünlü şefimiz Mehmet Yalçınkaya’nın bugün festivalimize renk katması bizleri ayrıca mutlu etti. Ondan dinlediğimiz gastronomi eğitimi, Afyonkarahisar mutfağının incelikleri ve ortaya çıkarılması gereken yönleri, gastronomi turizminin önemi çok kıymetli bilgilerdi. İnşallah şehrimizin gastronomi alanında daha ileriye gitmesi için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu. Şef Mehmet Yalçınkaya ise konuşmasında yerel lezzetlerin kadın kooperatifleri eliyle üretilmesi gerektiğinin önemine dikkat çekerek, kooperatifler eliyle üretilen bir ürünün kendisinin de sunucusu olduğu televizyon programında yapılan yemeklerde kullanılacağının sözünü verdi.

ENGİN UZUN, İYİ FOTOĞRAFI ANLATTI

Kübra Güran Yiğitbaşı, 5. Uluslararası Gastro Afyon Lezzet ve Turizm Festivali etkinlikleri kapsamında düzenlenen Fotoğraf Sanatçısı Engin Uzun’un söyleşisine katıldı. Fotoğraf Sanatçısı Engin Uzun, iyi fotoğraf çekmenin püf noktalarını uygulamalı olarak anlattı.

SERTAÇ ABİ BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Yiğitbaşı, 5. Uluslararası Gastro Afyon Lezzet ve Turizm Festivali kapsamında çocuklara yönelik olarak düzenlenen Sertaç Abi olarak bilinen YouTuber Sertaç Güngör’ün söyleşisine de katıldı. Sertaç Güngör, sosyal medya kullanımını ve dikkat edilmesi gerekenleri esprili bir dille anlatırken, etkinlik büyük ilgi gördü.