Afyonkarahisar’ın simgelerinden tarihi Ulu Cami UNESCO Dünya Miras Listesi’ne dahil edildi.

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da düzenlenmekte olan Dünya Miras Komitesi Afyonkarahisar Ulu Camii'yi Dünya Miras Listesine dahil etti.

Orta Çağ Dönemi Ahşap Hipostil Camileri’nin UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kaydedilmesiyle Türkiye’nin Dünya Miras Listesi’ndeki alanlarının sayısı 21’e yükseldi. Anadolu’nun Orta Çağ Dönemi Ahşap Hipostil Camileri seri adaylığı, 10-25 Eylül tarihlerinde Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da düzenlenmekte olan Dünya Miras Komitesi’nin Genişletilmiş 45. Oturumu’nda UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kaydedildi. Seri alan, Anadolu'da 13. yüzyılın sonu ile 14. yüzyılın ortaları arasında inşa edilen ve her biri Türkiye'nin farklı bir bölgesinde bulunan Afyon Ulu Cami, Eskişehir Sivrihisar Ulu Cami, Ankara Ahi Şerafettin (Aslanhane) Camii, Konya Beyşehir Eşrefoğlu Camii ve Kastamonu Kasabaköyü Mahmut Bey Camii olarak 5 hipostil camiden oluşuyor.

Afyonkarahisar Ulu Camii,  1272-1277 yılları arasında Sahipata Nusretiddün Hasan tarafından yaptırılan Kırk Direkli Cami olarak bilinen tarihi Ulu Caminin Unesco Dünya Miras Listesine dahil edilmesi, Afyonkarahisar'ın turizmine önemli katkı sağlayacak.

UNESCO Dünya Miras Listesi nedir?

UNESCO Dünya Miras Listesi, Dünya Miras Komitesi’nin üstün evrensel değere sahip olduğunu onayladığı kültürel, doğal ve karma miras alanlarını içermektedir. 869’u kültürel, 213’ü doğal ve 39’u karma olmak üzere 2020 yılı itibariyle güncel miras alanı sayısı 1121’dir.