El Nino sıcaklıkları yavaş yavaş etkisini kaybederken Prof. Dr. Orhan Şen, aşırı sıcaklıklarla vedalaştığımızı ifade etti.

Gözden kaçırmayın

Kiracının Tahliyesinde Kullanılabilecek Hukuki İmkanlar Nelerdir?Kiracının Tahliyesinde Kullanılabilecek Hukuki İmkanlar Nelerdir?

El Nino sıcaklıkları yavaş yavaş etkisini kaybederken Prof. Dr. Orhan Şen, aşırı sıcaklıklarla vedalaştığımızı ifade etti.

Prof. Dr. Şen, aşırı sıcaklıkların artık bittiğini yavaş yavaş yağışlı havalara teslim olacağımızı açıkladı. Ekimde yağışlı havaların sıklaşacağını söyleyen Orhan Şen, 'aşırı yağışlara dikkat' uyarısı verdi.

El Nino sıcaklıkları bu yaz tüm ülkeyi kasıp kavururken son birkaç gündür sıcaklıkların etkisini azalttı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü de bazı iller için sarı ve turuncu kodlu şiddetli yağış uyarısında bulundu.

Bir uyarı da Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen'den geldi. CNN Türk'e açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Şen, İstanbul'u sağanak beklediğini söyleyerek, "Bugün salı. Yağışların Ege'nin kıyı kesimleri İzmir aydın Manisa, İstanbul, Çanakkale, Balıkesir, Tekirdağ ve Kırklareli ile Edirne'nin doğu çevrelerinde yerel kuvvetli dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Rüzgar Marmara ve kıyı Ege'de kuvvetli esecek. Sıcaklıklarda değişim yok. İstanbul sabah saatlerinde yerel kuvvetli olmak üzere, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 29 derece" ifadelerini kullandı.

'SON BAHAR EKİMDE GELİYOR'

Günlük değerlendirmede bulunan Prof. Dr. Şen, bunaltıcı sıcakların artık ülkemizi ter ettiğini ifade etti. Sonbaharın yağışlarla birlikte ekim ayında hissedileceğini söyleyen Prof. Dr. Şen, aşırı yağışlara dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Şen şunları söyledi:

Marmara ve Kuzey Ege'de rüzgar kuvvetli esecek. Saatte 25/40 km esecek. Çok sıcak bir yaz geçirdik. Etrafımızdaki denizlerde sıcaklık çok yüksek. Bu yüksek sıcaklıklar kolay kolay düşmeyecek. Soğuk hava geldiği zaman yıldırımlı, gök gürültülü sağanak yağışlar olabilir. Bu yağışlara dikkat etmemiz gerekiyor.

Kaynak: Karar Gazetesi İntrnernet Sayfası

Aşırı sıcaklıklar bitti. Ortalama sıcaklıklar olacak. Bundan sonra da böyle olacak. Aşırı yağışlara dikkat ederek faydasını alarak temennim bu kışı geçirmemiz.