Sıcaklarda su bulamayan sokak hayvanları için kapınızın önüne, parklara, sokaklara 'bir kap su' koymayı unutmayın. 

Gözden kaçırmayın

Afyonlu asker çatışmada yaralandıAfyonlu asker çatışmada yaralandı

Bunaltıcı sıcakların yaşandığı yaz aylarında sokak hayvanları su ve gıda sıkıntısı çekiyor. 

Afyonhaber, bu konuyla ilgili durumu görebilmek amacıyla küçük bir araştırma yaptı. Eski müze kavşağından Konya yolu, Adliye kavşağı, Zübeyde Hanım Caddesi, Seka Evlerinden Gün Sazak Bulvarına kadar sokak hayvanları için konulmuş su kaplarına ve mama kaplarına maalesef rastlayamadık.

Bu konuda sağduyulu ve merhametli halkımıza çağrıda bulunuyoruz, Özellikle muhtarlarımıza bu konuda örnek ve önder olmaya davet ediyoruz...

Gelin Allah'ın bizlere emaneti olan, zararsız ve kendi halinde yaşayan, sokaklarda yaşayan hayvanlara sıcak havalarda uygun yerlere kap su ve mamalar bırakalım.

Kediler ve köpekler sıcaktan çok fazla etkilenir ve susuz kalması durumunda halsiz düşer, hatta kalp krizi bile geçirebilirler. Bu nedenle sokaklara, parklara veya uygun gördüğünüz yerlere ‘bir kap su’ koyalım.

Ancak suyu metal kaba koymamak gerekir. Metal kap daha kolay ısındığından suyun da ısınmasına neden olur. Bu sebeple plastik ya da cam kaplar tercih edebilirsiniz. Su dolu kapları da gölge alanlara yerleştirebilirsiniz.

SUYUN YANINA MAMA DA EKLEYİN

Sıcak havalarda hayvanların yiyecek bulmalarının da zorlaştığını hesap ederek suyun yanına mama da ekleyebilirsiniz. 

KUŞLARI UNUTMAYIN

Sıcak havalarda kuşların da su sukıntısı çektiğini unutmamamak gerek. Kedi ve köpekler için koyduğunuz su kapları kuşlar için uygun olmayabilir. Kuşlara su ve yem vermek için geniş ağızlı ve sığ kaplar tercih edilmeli. Su kapları balkona yerleştirildiğinde kuşlar hem su içebilecek hem de duş alabilecektir.