İYİ Parti Afyonkarahisar İl Başkanı Muhammet Mısırlıoğlu, eğitim sisteminin çarpıklıkları ile ilgili bir basın açıklaması yaparak başlayan yaz tatilinin öğrenciler için verimli geçmesi temennisinde bulundu.

Gözden kaçırmayın

Hacıkavaslar'dan Sezer Küçükkurt'a tam destek!..Hacıkavaslar'dan Sezer Küçükkurt'a tam destek!..

Mısırlıoğlu’ndan Eğitim Sistemi Eleştirisi

İYİ Parti Afyonkarahisar İl Başkanı Muhammet Mısırlıoğlu, eğitim sisteminin çarpıklıkları ile ilgili bir basın açıklaması yaparak başlayan yaz tatilinin öğrenciler için verimli geçmesi temennisinde bulundu.

Sık sık değişen sistem, müfredat ve uzaktan eğitim ile birlikte öğrencilerin verimsiz bir süreç getirdiğinin altını çizen İYİ Parti Afyonkarahisar İl Başkanı Muhammet Mısırlıoğlu, şöyle konuştu:

“Öncelikle yaz tatiline başlayan tüm öğrencilerimizi, çarpık eğitim sistemine rağmen özveri ile çalıştıkları ve yılmadan çaba gösterdikleri için kutluyorum. Yaz tatilinin tüm öğrencilerimiz için verimli geçmesini temenni ediyorum. Temennilerimiz bir yana, ülkemizde öyle acı bir gerçek var ki o da eğitim sitemindeki aksaklıklar. Sık sık değişen sistem öğrencilerimizin, velilerimizin ve hatta öğretmenlerimizin de aklını bulandırmaktadır. Ne yazıktır ki ülkemizde Milli Eğitim Bakanlığı hususunda bile istikrar sağlanamamış, özellikle son yıllarda sürekli bakan değiştirilmiştir. Her yeni gelen bakan da kendi sistemini yaratma yoluna gidince eğitim sistemimiz bir deneme tahtasına dönüşmüştür. Ülkemizin karşılaştığı pandemi, deprem gibi felaketlerle birlikte ortaya sürülen uzaktan eğitim ise sistemimize vurulan en büyük darbedir. Yeterli altyapıya sahip olmadan uzun süre uzaktan eğitim modelinde ısrar edilmesi çocuklarımıza oldukça büyük zararlar vermiştir. Okuldan, eğitim ve öğretimden uzaklaşan öğrenciler, motivasyon eksikliği yaşamış ve okula yeniden adapte olamamıştır. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın istikbali ile böyle oynanması toplumsal sorunları da beraberinde getirecektir. Eğitim sistemimiz kendi kendini çürüten teorilerle yoluna devam etmeye çalışırken dikkatimizi çeken bir diğer husus da teknolojinin yeteri kadar verimli kullanılamamasıdır. Teknolojinin yararlarının yanı sıra getirdiği dezavantajlar da göz önünde bulundurulmalı, fayda-zarar analizi yapılarak eğitim sistemine dahil edilmelidir. Fikir alışverişinde bulunduğumuz bazı eğitimciler okullardaki akıllı tahtaların öğrenci-öğretmen kontağını olumsuz yönde etkilediği görüşünde. Akıllı tahtalar sayesinde öğrencisi ile göz teması bile kuramayan öğretmen neyi ne kadar verimli anlatabilir? Etkili iletişimin en temel hususlarından birisi de göz teması değil midir? Öğrencinin umutsuz, öğretmenin mutsuz olduğu bir sistemde başarılı nesiller yetiştirmek oldukça zor görünüyor. Umuyoruz ki eğitim ve öğretimin gelecek nesiller için ne kadar önemli olduğunun farkına varılır ve deneme tahtasına döndürülen sistem artık istikrarlı bir çizgide sağlam temeller üzerine kurulur. Umuyoruz ki koltuğa oturan herkes kendi hakimiyetini sağlama yolunda ortaya yeni bir sistem atmak yerine çocuklarımızın geleceğini sağlamlaştırma yoluna gider. Eğitimde en alt sıralarda yer alan Afyonkarahisar’ımız başta olmak üzere tüm ülkemizde göğsümüzü kabartacak nesiller yetişmesi dileğiyle yaz tatilinin öğretmen, öğrenci ve velilerimiz için sağlıklı ve huzurlu geçmesini temenni ediyorum.”