Bir web sitesi; HTML dosyaları, CSS dosyaları, JavaScript dosyaları, resimler ve videolar dahil olmak üzere farklı dosya ve kaynaklardan oluşur. Web hosting, bu dosyaları depolayan, sunan ve web sitenizi internetteki kullanıcılar için erişilebilir kılan bir hizmettir.

Gözden kaçırmayın

Şebeke arızalarında yüzde 22’ye varan oranda azalma öngörülüyorŞebeke arızalarında yüzde 22’ye varan oranda azalma öngörülüyor

Bir web sitesi; HTML dosyaları, CSS dosyaları, JavaScript dosyaları, resimler ve videolar dahil olmak üzere farklı dosya ve kaynaklardan oluşur. Web hosting, bu dosyaları depolayan, sunan ve web sitenizi internetteki kullanıcılar için erişilebilir kılan bir hizmettir.

Web Hosting Nasıl Çalışır?

Bir web sitesi oluşturduğunuzda, web sitesini oluşturan dosyaları ve içeriği depolayacak bir yere ihtiyacınız olacaktır. Bu noktada bir web hosting sağlayıcısı, sunucularındaki alanı size kiraladıkları bir hizmet sunar. 

Bir kullanıcı web sitenize erişmek istediğinde, URL'nizi tarayıcılarına girer. Ardından tarayıcı, web hosting sağlayıcınızın sunucusuna site içeriğinizi soran bir istek gönderir. Sunucu, içeriğinizi görüntülemeleri için kullanıcının tarayıcısına geri göndererek yanıt verir. Web hosting olmadan, web sitenizin yaşayacak hiçbir yeri olmayacağı için insanların ona erişmesi mümkün olmaz.

Web Hosting Türleri

Aşağıda en popüler web hosting türlerinden bazılarını bulabilirsiniz:

  1. Paylaşımlı Hosting

Paylaşımlı hosting, en popüler hosting hizmeti türüdür. Adından da anlaşılacağı gibi bu tür bir hizmet, birçok web sitesini barındırmak için tek bir sunucu kullanır. Bu, kalite veya güvenilirlikten çok fazla ödün vermeden her web sitesi için maliyeti düşük tutmaya yardımcı olur.

Bu hosting türü, çok fazla teknik bilgiye sahip olmayanlar ve özel bir sunucunun tüm özelliklerine ihtiyaç duymayanlar için iyi bir seçimdir. 

  1. VPS (Virtual Private Server)

Virtual private server (VPS), paylaşımlı hostinge benzer, ancak paylaşımlı sunucu içinde tahsis edilmiş bir alana sahiptir. Bu, web sitesi dosyalarınızın ek bir güvenlik katmanına sahip olacağı ve veri ihlalleri ve siber saldırı riskinin daha az olacağı anlamına gelir.

  1. Cloud Hosting

Cloud hosting, web sitenizi barındırmak için bir sunucu ağı kullanır. Bu, farklı fiziksel sunucuların web sitenizin, sitenizi çalışır durumda tutmak için birlikte çalışan farklı bölümlerini barındıracağı anlamına gelir. Tek bir sunucu yerine bir sunucu kümesi kullanmak, web hosting hizmetinizin güvenilirliğini artırır. Çünkü normal şartlarda bir sunucu çökerse sitenize erişilemez, bulut hosting tüm bu sorunların önüne geçer.

Bulut tabanlı web hosting, yüksek trafikli web siteleri ve güvenilirliğe her şeyden çok değer veren e-ticaret siteleri için en iyi seçenektir. 

  1. WordPress Hosting

Web siteniz için kullandığınız CMS WordPress ise, Wordpress hosting işletmeniz için en ideal seçenektir.

  1. Dedicated Hosting

Dedicated hosting, tek bir web sitesi için eksiksiz bir web sunucusu sistemi sağlar. Bu, artık herhangi bir işletme ya da bireysel kullanıcı ile aynı sunucuyu kullanmanız gerekmediği anlamına gelir. Dedicated hosting, tüm güvenlik risklerini ortadan kaldırır. Ancak bu, web hosting fiyatını ve bakım gereksinimlerini de önemli ölçüde artırır. 

Dedicated hosting hizmetinden bekleyebileceğiniz avantajlardan bazıları aşağıdakileri içerir:

  • Hızlı web hosting
  • Artırılmış güvenlik
  • Özelleştirilebilir CPU, RAM ve disk alanı
  • Gizliliği sağlamak için benzersiz IP adresi

Hosting Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Hosting fiyatları web hosting sağlayıcıları arasındaki rekabetin bir sonucu olarak yıllar içinde daha ucuz ve uygun fiyatlı hale gelmiştir. Ancak, web hosting hizmetleri sunulan özellikler göz önüne alındığında eşit değildir ve sunucu konumlarının sayısı ve depolama alanı gibi faktörler, web hosting fiyatlarını etkileyebilir.

Aslında bir web sitesini barındırmak için ödediğiniz ücret, web sitenizin dosyalarını sunucuda depolamak için kullandığınız depolama alanı miktarı tarafından belirlenir. Küçük işletmeler tek bir sunucuyu diğer kullanıcılarla paylaşırken, daha büyük şirketler birden çok web sunucusuna veya özel bir sunucuya ihtiyaç duyar.

Hangi hosting türünün ne kadara mal olacağı, hangi hosting türüne ihtiyacınız olacağı, en ucuz ve en iyi sağlayıcı gibi değişkenler, web hosting fiyatını belirler.

Özetle diyebiliriz ki, bir hosting hizmeti, bir web sitesinin dosyalarını ve verilerini depolayan, ardından internete bağlanmak ve bir web sitesinin verilerini halka sağlamak için HTTP kullanan bir sunucu sağlar. Alan adı kayıt kuruluşu daha sonra belirli bir alan adını belirli bir sunucuya yönlendirerek kullanıcıların doğru siteye gitmesine yardımcı olur. En yaygın web hosting türleri, paylaşımlı web hosting, VPS, cloud hosting, WordPress hosting ve dedicated hosting’dir.

Bir web hosting şirketiyle çalışmadan önce kontrol paneli, güvenilirlik ve kesinti süresi, hosting özellikleri, müşteri hizmetleri, güvenlik özellikleri, veri ve bant genişliği yetenekleri ve müşteri memnuniyeti gibi faktörleri göz önünde bulundurmanız gerekir.