Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin önemli iştirakleri arasında yer alan Gümrük ve Turizm İşletmeleri Ticaret A.Ş.’nin Olağan Genel Kurulu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Genel Kurul’a Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser de katıldı.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile GTİ A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Arif Parmaksız’ın konuşmalarından sonra Genel Kurul’un gündem maddeleri görüşüldü. Genel Kurul’da şirketin mevcut Yönetim Kurulu Başkanı Arif Parmaksız, güven tazeleyerek yeniden Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçilirken; ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Gümrük ve Turizm İşletmeleri Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu’na seçildi. Serteser, yeni görevi dolayısıyla TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile GTİ A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Arif Parmaksız’a teşekkür etti.

Serteser, 31 Mayıs 2023 tarihinde gerçekleştirilen TOBB’un 79. Genel Kurulu’nda TOBB Genel İdare Kurulu Üyeliği’ne seçilmesinin yanı sıra KOSGEB Genel Kurulu’nda TOBB’u temsilen sürdürdüğü görevine de yeniden seçilmiş;  1 Haziran 2023 tarihinde düzenlenen Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu 21. Olağan Genel Kurulu'nda OSBÜK Yüksek Koordinasyon Kurulu'na seçilmişti.  

GÜMRÜK VE TURİZM İŞLETMELERİ TİCARET A.Ş. NEDİR?

2005 yılında, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile 137 Oda ve Borsanın ortaklığı ile kurulan Gümrük ve Turizm İşletmeleri Ticaret A.Ş (GTİ) A.Ş., “Yap-İşlet-Devret” modeli çerçevesinde sınır kapılarını modernize ediyor. Faaliyetlerine; Habur Sınır Kapısı’nın modernizasyonu ile başlayan GTİ A.Ş., sırasıyla Cilvegözü, Sarp, Hamzabeyli, Kapıkule ve Nusaybin Sınır Kapılarının da yeniden yapımlarının hızla tamamlanmasıyla devam etti. Yenileme kapsamında; idari ve ticari binalar, giriş-çıkış kontrol üniteleri, arama hangarları, kaçak eşya depoları, peronlar, kantarlar, sosyal tesisler, TIR park alanları inşa edildi; X-Ray araç tarama sistemleri, kartlı geçiş sistemleri, kapalı devre kamera ve güvenlik sistemleri en modern halleriyle uygulandı.

“Yap-İşlet-Devret” modeli ile kara sınır kapılarının modernizasyonunun Türkiye’de ve dünyada ilk ve tek uygulayıcısı olan GTİ A.Ş., projelerine Türkiye’deki diğer sınır kapıları ile hız kazandırıyor.