Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki “2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmesi İmza Töreni”nde 700 bin civarındaki kamu işçilerine refah payı dahil yüzde 45 zam yapıldığını açıkladı. En düşük kamu işçisi ücreti 15 bin liraya yükseltildi.

Gözden kaçırmayın

İl olmaya en yakın 25 ilçe belli olduİl olmaya en yakın 25 ilçe belli oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki “2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmesi İmza Töreni”nde 700 bin civarındaki kamu işçilerine refah payı dahil yüzde 45 zam yapıldığını açıkladı. En düşük kamu işçisi ücreti 15 bin liraya yükseltildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücrette Temmuz ayına işaret etti. Bilgin, gelişmelere göre asgari ücrete zam yapılacağını da söyledi. Hükümet son olarak 12 bin lira taban ücret ve yüzde 40 zam teklif etmişti. Bunu yeterli bulmayan işçi tarafı teklifin iyileştirilmesini istemiş, Bakanı Vedat Bilgin ile toplantı gerçekleştirilmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki “2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmesi İmza Töreni”nde kamu işçilerinin zam oranıyla ilgili açıklama yaptı.

'EN DÜŞÜK KAMU İŞÇİSİ ÜCRETİNİ 15 BİN LİRA'

Erdoğan'ın açıklamasından öne çıkanlar şöyle:

''Gerçekten arkadaşlarımızı yapmış oldukları görüşmeler üzerine ben de vicdanıma değerlerimi bir kenara koymadan ülkemin de menfaatlerini bir kenara koymadan hasbi bir değerlendirme yapalım istedim ve bana gelen bilgileri aşmaya gayret ettim.

“2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmesi İmza Töreni” vesilesiyle milletimizin huzurundayız. 700 bin kardeşimizin 2023-2024 yılında alacağı ücretin çerçevesini belirliyoruz.

6 Şubat depreminde canla başka kurtarma çalışmaları yürüten madencilerimize, demiryolcularımıza, ormancılarımıza şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum.

Bu toplu iş sözleşmesi çerçevesiyle, refah payı dahil ücretlerde yüzde 45 zam yapıyoruz, böylece en düşük kamu işçisi ücretini 15 bin liraya çıkıyor.

'KİMSEYİ ENFLASYONA EZDİRMEYECEĞİZ'

Başkaca iş primi ödemesi bulunmayan işçilerimize yüzde 4 ile yüzde 6 arasında prim ödemesi uygulamasını da bu sözleşmeyle getiriyoruz.

(Kamuda) Gazi, terör mağduru ve şehit yakını işçilerin çıplak ücretlerine yüzde 10’luk ilave yapıyoruz.

(Kamudaki işçiler) Gece çalışanların ücretlerinin yüzde 8 zamlı ödenmesini öngörüyoruz. Fazla çalışma ücretlerinde ise yüzde 70’lik artışa gidiyoruz.

Asgari ücret artışından memur ve emekli maaş zammına çalışmaların devamını getireceğiz. Temmuzda enflasyon farkı ve refah payına dayanan hazırlıklarımız var.

Kimseyi enflasyona ezdirmeyeceğiz. Bugüne kadar milletimizin ihtiyaçlarını nasıl biz karşıladıysak yine sıkıntıları biz çözeceğiz.''