AK Parti kalabalık bir heyetle Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser’i ziyaret etti.

Gözden kaçırmayın

Sandıklı'da Mustafa Çöl ve Elibol coşkusuSandıklı'da Mustafa Çöl ve Elibol coşkusu

AK Parti kalabalık bir heyetle Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser’i ziyaret etti.

AK Parti heyetinde Afyonkarahisar Milletvekili ve Cumhurbaşkanı Irak Özel Temsilcisi Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 27. Dönem Milletvekilleri ve 28. Dönem Milletvekili Adayları Av. Ali Özkaya ve Av. İbrahim Yurdunuseven, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, İl Genel Meclisi Başkanı Burhanettin Çoban, AK Parti İl Başkanı Hüseyin Ceylan Uluçay, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Eski Bakan Yardımcısı Ahmet Koca, Tarım ve Orman Bakanlığı Eski Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı, AK Parti 28. Dönem Afyonkarahisar Milletvekili Adayları Dr. Hasan Arslan, Av. Ferda Ertürk, Dr. Hakkı Öztürk ve Ethem Karahan ile AK Parti Yönetim Kurulu Üyeleri yer aldı.

SAĞLIK ENDÜSTRİ BÖLGESİ VE İKİNCİ OSB ÇOK ÖNEMLİ

Ziyaret dolayısıyla değerlendirmede bulunan Afyonkarahisar Milletvekili ve Cumhurbaşkanı Irak Özel Temsilcisi Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Afyon özellikle sanayi ve ticarette çok gelişiyor. Bunda da tabii Ticaret ve Sanayi Odamız’ın rolü büyük. Özellikle biz ihracatta bir hedefimiz vardı. Hedefimizi mutlaka gerçekleştirmemiz lazım. Bu konuda elimizden gelen her türlü gayreti sarf etmemiz lazım. Turizmde iyi bir noktaya geldik. Ama sanayide bir miktar daha adım atmamız gerekiyor. Ayrıca Sağlık Endüstri Bölgesi Projesi’nde yönetim kurulu teşkil edildi. Sağlık Endüstri Bölgesi’nin Afyonkarahisar'ın büyümesi için çok büyük bir proje olacağına ben yürekten inanıyorum. Bunun dışında bizim mutlaka orta ve ileri yüksek teknolojiye yönelik birtakım sanayi bölgeleri kurmamız gerekiyor. Bunun için tabii (Sinanpaşa) Afyonkarahisar Merkez 2.Organize Sanayi Bölgesi’ndeki çalışmalar hemen hemen bitti. Artık fabrikalarımız da kurulursa çok isabet olur. Afyon içinde ama özellikle Zafer Havaalanı'na yakın yerlerde araziler var. Orada da orta ve yüksek seviye bir sanayi bölgesi oluşturalım diye bir düşünce vardı. Yani artık Afyon'un mutlaka sanayi ve ticarette daha da geliştirmemiz lazım diye düşünüyorum. Tabii şu anda yeni seçim oldu. ATSO Yönetim Kurulu Başkanımız’ı tebrik ettik. Ayrıca Meclis Başkanı'mızı tebrik ettik. Başarılar diliyoruz. Burada şunu da uygulamak istiyorum. Esnafımızın, sanatkarlarımızın, sanayicimizin hep yanında olduk.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan zaten bu işleri çok iyi takip ediyor. Ve hakikaten sanayide çok hızlı adımlar attık.

Geçtiğimiz hafta İstanbul'da Türkiye'deki teknolojik gelişmeler konusunda bir konferans vermiştim. Otuz yıl önce bir bayrak, gri iki yapı diye millet heyecan duymuş ama şimdi artık her şeyi yapacak durumdayız. En ileri diyoruz. Savunma sanayinde çok büyük bir hamle gerçekleşti. Eskiden SİHA'larımızı kiralıyorduk. Ama yanlış koordinat veriyorlardı. Bir faydası olmuyordu. Zarar oluyordu. Dağları dolduruyorduk ama şu anda kendi dünyamızda SİHA'mızda Kızıl Elma'mızda da burada yeni savaş uçaklarımız üretildi. Dünyada beş ülkenin yapabileceği işte TGC Anadolu Savaş Gemici de gerçekten çok güzel bir şekilde yapıldı. Hatta açılışında ben de Sayın Cumhurbaşkanımız’la beraber oradaydım. Gurur duyduk Özellikle Afyonkarahisarımız’da bu gelişimden istifade etmesi gerektiği ifade etmek istiyorum. Teşviklerden Afyonkarahisar en üst seviyede istifade etti

İnşallah üretimimize, ihracatta ve istihdamda bir seferberlik yaparak daha da geliştirmemiz gerektiği kanaatindeyim. Bunu özellikle vurgulamak istiyorum. Sizin eğitim programlarınız ve birtakım duyurularınız bana geliyor. Hakikaten Odamız’la gurur duyuyoruz. Sağ olun. Çok sıkı bir şekilde eğitim elemanlarınızı, üyelerinizi eğitiyorsunuz. Bilgilendiriyorsunuz. Bu bakımdan da sizleri gönülden tebrik ediyorum. Tabii önümüzdeki dönemde seçim var. Yaparsa AK Parti yapar. Geçmişte Türkiye koalisyon hükümetlerinden çok çekti. Şu anda da gizli bir koalisyon var. Ben vatandaşımızın, iş adamlarımızın, sanayicilerimizin ferasetine güveniyorum inşallah. Doğruya karar verecek, doğru adama doğru bir şekilde karar verecektir diye düşünüyorum. bir nefer olarak, Afyonkarahisar sevdalı arkadaşlarımızla, Milletvekili olarak; daha önce Bakan Yardımcılarımızla, Belediye Başkanımız, Cumhurbaşkanımız’la, diğer Milletvekili Adaylarımız’la her zaman Afyonkarahisarımız’ın, Ticaret ve Sanayi Odamız’ın emrinizdeyiz” dedi.

TÜRKİYE TARİHİNDE İLK OLACAK

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili ve 28. Dönem Milletvekili Adayı Av. Ali Özkaya da şu ifadeleri kullandı:

“Seçiminizden dolayı ‘hayırlı olsun’a gelmiştik. Seçim döneminde tekrar Ticaret ve Sanayi Odamız’ı da ziyaret ediyoruz. Allah hizmetlere vesile kılsın. İki-üç gün önceden malum Sayın Valimiz Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı ile beraber Valilik’te toplantı yaptık. Bizim Afyon için yeni dönemimizdeki en önemli iki büyük hareketimizden birisi Afyonkarahisar Merkez 2. Organize Sanayi Bölgesi (Sinanpaşa); birisi Sağlık Endüstri Bölgesi. İki temel yatırım alanımız. Öncelikli alan olarak Afyonkarahisar'ımız için gelecek vadediyor. İnşallah Sinanpaşa'dan arkadaşlar geldiler. 100 bin metrekarelik iki tane yer teslim edersek tahsis edersek bu yıl temelleri de atacağımıza inanıyorum. Hazine ve Maliye Bakanımız’la BOTAŞ arasında gaz anlaşması yapıldı. Sayın Cumhurbaşkanımız’ın BOTAŞ'a talimat vermesi süreci tamamlandıktan sonra BOTAŞ da bölgemize gazı getirecek.

Diğer taraftan kamulaştırma işlemleri gidecek. Fabrika sahipleri de ben inanıyorum ki Emirdağ'da olduğu gibi daha altyapı yatırımı devam ederken fabrikalarına başlayacaklar. Geçen hafta Afyon'umuzun önemli tekstil firmalarından organize sanayi gezerken BOTAŞ Nehir Tekstil'i de gezdik. Hakikaten hem bu yeni tekstil firması gelip yatırım yaptığında, hem BOTAŞ Tekstil yeni yatırımını bitirdiğinde Afyon'da istihdam oluşturma alanında en hızlı olacak bayanlarımızın çalışacağı tekstil fabrikaları yaygınlaşacak ve bunlar pamuktan kumaşa son ürüne mamul ürüne kadar yapacaklar. Bu durum bütün ilçelerimiz ve beldelerimizdeki alt taşeronlara iş vermeyi de kolaylaştıracak ve daha sağlam ödeme dengeli bir yatırım ve inşallah ihracatı da buradan yapacaklar ümit ediyorum; ki bu önemli. Yine Sağlık Endüstri Bölgemiz’deki bölgemizdeki süreçlerimiz artık tamamlandı. Kanun değişikliğimizi yaptık. Türkiye tarihinde ilk defa Sağlık Endüstri Bölgesi’ni Afyonkarahisar’da kuracağız. Bu önümüzdeki dönem Afyon'un lig atlayacağı yatırımlarımızdan birisi olacak. Mevcut organize sanayi bölgemizin kamulaştırılması ve onun devamı. Yeni Organize Sanayi Bölgesi yapmayı isteyen iş adamı arkadaşlarımız var. Bunların her birini teker teker takip edip yarınlara taşımamız gerekiyor. Afyon gıda laboratuvarımız bugün itibariyle son bir yılda yaklaşık on beş milyon liralık makine ekipman alarak tüm tahlilleri yapabilir. Tüm gıda ürünlerini Afyonkarahisar'dan ihracata hazır hale getirip onun raporlarını verebilir hale geldi. Böylece inşallah bu yıl dışarıdan gelen firmalara özellikle ihracatın Afyonkarahisar'dan yapılması hususunu hepimizin söylemesi lazım Afyon'un akreditasyonu bitti. On beş milyon sadece bu yıl yaklaşık on beş milyon liralık makine ekipmanı aldık. Personel sayımız çok üst düzeye çıktı. Yine hem Mevcut Organize Sanayimiz hem de İscehisar Mermer İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin Devlet Demiryolları ile iltisak hattının çalışmalarını da bu yıl başlatmamız lazım. Dolayısıyla ihracatı daha ucuza, daha kolay ve daha seri hale getirip şehrimizi sanayi ve ticaret kısmındaki kapasitesini de üst sıralara taşımamız lazım. Hep beraber inşallah bunu yapacağımıza inanıyorum.”

“HER ZAMAN YANINIZDAYIZ”

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili ve 28. Dönem Milletvekili Adayı Av. İbrahim Yurdunuseven de konuşmasında “Her zaman işçinin, esnafın yanında olduğumuz gibi sanayicinin ve iş adamlarının da her zaman yanındayız. Bizim derdimiz, tasamız Afyonkarahisar, Afyonkarahisar kim ne yaparsa herkesin yanındayız. Sayın Bakanımızın da Ali Bey’in de söylediği gibi hem Sağlık Endüstri Bölgesi anlamında, hem İkinci Organize Sanayi Bölgesi’nde, gerçekten güzel işler çıktı. İnşallah sonuç da güzel olacak. Buna inanıyoruz. Hatta biz bir adım daha öteye gidip üçüncü, dördüncü Organize Sanayi Bölgeleri’ni kafamızda şekillendirdik. Yani nerelere yapabiliriz, nasıl yapabiliriz diye. Bu çalışmalar da devam ediyor. Bu ikinciyi doldurursak üçüncü elden alacağız. Bir yandan Emirdağ, bir yandan İscehisar OSB ciddi manada dolu ve çok güzel yatırımlar geliyor. Dolayısıyla Afyonkarahisar son on yılda gerçekten Ege'nin parlayan yıldızı oldu. Biz de her zaman söylediğimiz gibi, iş adamının, işçinin, işverenin, esnafın her zaman yanındayız. Onunla idare edecek olmaya devam edeceğiz. Hükümetimiz zaten her zaman Sayın Cumhurbaşkanımız’ın talimatlarıyla üretim, üretim, üretim diyen bir hükümetiz. Bunun için de ne gerekiyorsa her zaman yardımcıyız. Her zaman yanınızdayız” ifadelerini kullandı.

“SİZLERDEN HEP DESTEK GÖRDÜK”

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser ise ziyaret dolayısıyla teşekkür ederek şu vurguları yaptı:

“Bu yoğun seçim çalışmaları sırasında Ticaret ve Sanayi Odamız’ı da böyle bir kalabalık heyetle ziyaret ettiğiniz için öncelikle teşekkür ediyorum. Tabii benim Yönetim Kurulu Başkanlık dönemim on dört seneyi devirde on beş seneye girdik. Hep AK Parti hükümetleriyle çalıştık. Dolayısıyla uzun süre Sayın Bakanımız’la, Sayın Milletvekillerimiz’le, Sayın Belediye Başkanımız’la, Sayın İl Genel Meclisi Başkanımız’la çalıştık. Hep destek gördük.

Neticede bir şeyler yaptıysak hep birlikte olmadan yapılmıyor. Bir tarafı eksik kalıyor. Afyonkarahisarımız’ın zaten özelliği hep uyum içerisinde kurumların çalışmasıydı. Böylece sizin dediğiniz gibi ilimizi Ege'nin parlayan yıldızı; tabii daha büyük parlayan bir yıldız haline getirmek, hatta Ege'nin güneşi haline getirmek için çalışıyoruz. Sizler ifade ettiniz. Bu önümüzdeki dönemde, ilimiz bizim de içinde bulunduğumuz ve çok önemsediğimiz Sağlık Endüstri Bölgesi ve İkinci Merkez OSB önemli yatırımların geleceği bir şehir olacak ve bu projeler bence bir üst lige Süper Lig'e Afyonkarahisar'ı atlatacak. Buna canı gönülden inanıyorum. Merkez İkinci OSB'ye var altı milyon metrekareyi geçkin bir talep var. Fakat biz bir milyon beş yüz doksan iki bin metrekare, yetmiş iki parsel vereceğiz ve bunu kılı kırk yararak, hep birlikte çalışıyoruz. Bu konudaki firmaları seçmeye başladık ve ön tahsis

görüşmeleri başladı. Bir tekstil firmasına Sayın Vekilim’in de ifade ettiği gibi kararını verdi. Türkiye'de önemli büyüklükteki bir tekstil firması ve hemen yatırımına başlayacak. Daha önce de büyük yatırımları, markaları var. Büyük markalara da üretim yapıyor. Ama çok daha önemlisi tasarım merkezleri ve AR-GE merkezleri olan bir şirket, yurt dışında önemli moda merkezlerinde. Dolayısıyla tekstil konusunda BOTAŞ'tan sonra önemli bir kazanım olacaktır diye düşünüyorum. Yine bir firmayla daha görüştük. O da konteyner imalatı ve araçların üstüne özel spesifik kendisinin uygulamasıyla özel araçlar yapan bir firma. Birisi İzmir merkezliydi, diğeri Adapazarı merkezli. Tabii biz Afyon'dan yatırımcılarımızla da görüşeceğiz ama bu görüşmeyi şöyle planladık: İlk önce büyük metrajlardan, büyük metraj isteklerinden ve teknolojisi biraz daha yüksek firmalardan başladık. Bu görüşmelerimiz de devam ediyor. Kısa zamanda Sayın Vekilim’in de dediği gibi bu tahsisleri tamamlayıp inşallah altyapı ihalesi de yapıldıktan sonra buraya altyapı daha yapılırken fabrikaların yükselmeye başlayacağını göreceğiz. İşsizlik oranlarında Afyonkarahisar, TR33 bölgesinde Türkiye ortalamasının da altında. buraya kaliteli göç de olması ilk önce kendi vatandaşların, hemşehrilerimize sonra da Türkiye'nin diğer yerlerinden göçe de sebep olacak yatırımları inşallah yapacağız. Sağlık Endüstri Bölgesi apayrı bir konu. Çünkü o Türkiye'de hiç olmayan proje. Sayın Vekilim’in dediği gibi kanuna da özel olarak Afyonkarahisar için eklendi. Dolayısıyla önümüzdeki dönemde Ticaret ve Sanayi Odamız’ın da bu konularda önemli gayretleri hem var; hem olmaya devam ediyor, bunları da inşallah yapacağız. Çok daha önce de yatırımlarda birlikte tüm yatırımcıların sorunları için gerek Sayın Bakanımız, gerekse Sayın Milletvekillerimiz, ellerinden geleni yaptılar. Bundan sonra da yapılacağına can-ı gönülden inanıyorum. Bu seçimin de hem sizlere hem Afyonkarahisar'ımıza, hem de ülkemize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Bir kez daha böyle kalabalık bir heyetle Ticaret ve Sanayi Odamız’ı da ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederim. Bu sizin iş dünyasına, iş camiasına bizlere verdiğimiz önemi göstermektedir”

Eroğlu’nun Serteser’e Konya ve Çoruh’taki eserlerini anlattığı kitabı hediye ettiği ziyaret fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.