MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak TBMM’de bir konuşma yaptı.

Gözden kaçırmayın

Erkmen’de AK Parti Seçim ofisi açıldıErkmen’de AK Parti Seçim ofisi açıldı

MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak TBMM’de bir konuşma yaptı.

Taytak “Afyonkarahisar’da 1 ihtisas OSB olmak üzere toplam 9 tane OSB bulunmaktadır. Organize sanayi bölgelerimizde 280 fabrika faaliyet göstermekte, 10 binin üzerinde vatandaşımıza istihdam sağlanmaktadır. Aynı zamanda dış ticaret dengesine baktığımızda dış ticaret fazlalığı veren ender illerimizden bir tanesidir” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün Kamu İktisadi Teşebbüsleri 2017-2018 ve 2019-2020 yılları denetimine ilişkin raporları hakkında Milliyetçi Hareket Partisi Grubu adına söz alan Milliyetçi Hareket Partisi MYK Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak, “Türkiye demiryolu ağları açısından dünyanın en gelişmiş ülkelerinden birisidir. 2 bin 336 kilometrelik kısmı elektrikli olmak üzere, 10 bin 984 km uzunluğunda bir demiryolu ağına sahibiz. 594 kilometrelik de hızlı tren hattımız bulunmaktadır. Uluslararası demir yolları birliği verilerine göre Türkiye en geniş hızlı tren hattına sahip dokuzuncu ülkedir. 508 km uzunluğa sahip Ankara-Polatlı-Afyonkarahisar-Uşak-İzmir hızlı tren projesi için mevcut altyapı yapım çalışmaları TCDD Genel Müdürlüğünce devam etmektedir. Kalan altyapı, üstyapı ve elektromekanik yapım işlerinin ihalesi gerçekleştirilmiş, sözleşme imzalanmıştır.  Tüm kesimlerle birlikte Ankara İzmir hızlı tren ve Polatlı-Afyon-Banaz kesimindeki yapım çalışmaları hızla devam etmektedir. Projenin tamamlanması ile 824 km olan mesafe 508 km ye 14 saat olan seyahat suresi 3 saat 30 dakikaya düşecektir. Afyonkarahisar’ımıza ve tüm ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de hayali olan çağdaş demiryolu sistemine geçilmesi ve yerli demiryolu sanayisinin oluşturulması için, bu konuyu siyaset üstü görmeli ve milli bir politika haline getirmeliyiz”

“AFYONKARAHİSAR, TÜRKİYE’NİN ÖNEMLİ SANAYİ ŞEHİRLERİNDEN BİRİSİDİR”  

Son yıllarda özel sektörün de yatırımlara yönelmesiyle sanayileşmede yeni bir döneme girildiğini söyleyen Milletvekili Taytak, “İlimizde 1 ihtisas OSB olmak üzere toplam 9 tane OSB bulunmaktadır.  Merkezde ki 2 İscehisar, Şuhut, Dinar, Bolvadin, Emirdağ, Dazkırı ve Sandıklı Organize Sanayi Bölgelerimizle 139 ülkeye 4 serbest bölgeye 2022 yılında 400 milyon 412 bin dolarlık ihracat yapılmıştır. Organize sanayi bölgelerimizde pek çok sektör yer almaktadır. Bunların başlıcaları mermer, gıda, et işleme, inşaat ve yapı malzemeleri ve makinedir. Organize sanayi bölgelerimizde 280 fabrika faaliyet göstermekte,  10 binin üzerinde vatandaşımıza istihdam sağlanmaktadır. Afyonkarahisar ilimiz aynı zamanda dış ticaret dengesine baktığımızda dış ticaret fazlalığı veren ender illerimizden bir tanesidir”

 “AFYONKARAHİSAR, TÜRKİYE'NİN MERMER AÇISINDAN EN ZENGİN ŞEHRİDİR”

Taytak, “Dünya çapında tanınan ve tercih edilen birçok farklı mermer çeşidi ilimizde üretilmektedir. Gıda sektörü de Afyonkarahisar'ın ihracatında önemli bir yere sahiptir.  İlimizde üretilen ürünler arasında bal, kaymak, sucuk, pastırma, peynir gibi ürünler yer almaktadır ve bu ürünler dünya geneline ihraç edilmektedir. Milliyetçi hareket partisi Afyonkarahisar milletvekili olarak, büyük Türk milletine, gönül coğrafyamıza, İslam alemine ve Afyonkarahisar’a hizmet etmek için bundan tam beş yıl önce etmiş olduğumuz yemine sadakatle bağlı kaldım. Samimiyetle ve azimle bizlere kendisini temsil etme imkânı veren Afyonkarahisar halkına şükranlarımı sunuyorum. Dün ve bugün olduğu gibi yarınlarımızda da büyük Türk milletine hizmet etmeye devam edeceğiz”  

“BÜTÜN İLÇELERİMİZE KOSGEB TEMSİLCİLİKLERİ KAZANDIRDIK”

Bugüne kadar Afyonkarahisar’da pek çok sektöre pek çok alanda Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve Cumhur İttifakı sayesinde bürokratik, ekonomik ve siyasi alanda destekler sağladık” diyen Taytak, “Afyonkarahisar’ımızın bütün ilçelerine KOSGEB temsilcilikleri kazandırdık. Bu sayede vatandaşlarımıza ilçesinde başvuru imkânı sağlandı ve talepleri hızlı şekilde yerine getirildi. 12.310 işletme 1151 girişimci sayımız 10 meslek kuruluşumuz olmak üzere toplamda 13.471 kayıtlı işletme bu sayede kurulmuştur. İşletmelerimize 102 milyon değerinde destek sağlanmıştır”  

“SUCUK İŞLETMELERİ, AFYONUMUZUN EKONOMİDEKİ BİR DİĞER MİHENK TAŞIDIR”

Taytak, “2020 yılı içinde Gıda, Tarım ve Orman Bakanlığında değişen bazı düzenlemeler kapsamında yer alan ve sucuk üretimi yapan firmaları olumsuz etkileyen maddelerin tekliften çıkarılmasını ve yönetmelik değişikliği yapılmasını sağladık. Bu konuda sektörü ve bizleri bir araya getiren, bize inanan ve çözümlerde ciddi katkıları bulunan Afyonkarahisar Ticaret Borsası Başkanımız Sayın Mehmet Mühsürler Bey’e Afyonkarahisar adına teşekkürlerimi sunuyorum”

“MERMERCİLİK SEKTÖRÜMÜZÜN BÜROKRATİK SORUNLARINA ÇÖZDÜK”

Mermercilik sektörümüzün bürokratik sorunların çözüme kavuşturduklarını sözlerine ekleyen Taytak, “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımız, Tarım ve Orman Bakanlığımız ve Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı nezdinde çözümler aradık. Bu çalışmalarımız sırasında Afyonkarahisar mermer sektörüne katkıda bulunan, İscehisar Mermerciler Derneği Başkanı Muharrem Çakmak Bey’e, Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Alimoğlu Bey’e, Tüm Mermer Ve Doğal Taş Makinaları Üreticileri Birliği Genel Başkanı Hanefi Şimşek Bey’e Afyonkarahisar halkı adına şükranlarımı sunuyorum”

“TERMAL SEKTÖRÜNÜN SORUNLARINA KURUMSAL ÇÖZÜMLER ARADIK”

Taytak, “Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü Jeotermal Kaynaklar ve mineralli sular kanununda idare payları konusunu çözüme kavuşturabilmek için düzenlenen çalıştayın Afyonkarahisar’da yapılmasını vesile olduk. Tüm termal işletmelerinin kazancına katkı sağladık. Üretimin ve ihracatın artırılmasında, sektörlerimizin gelişmesinde büyük emekleri olan Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hüsnü Serteser Bey’e ve Afyonkarahisar Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Cengiz Üstün Bey’e Afyonkarahisar adına teşekkürlerimi sunuyorum”