Kanserle mücadelede erken teşhis önemli

Gözden kaçırmayın

 Yaşam Kalitesini arttıran mucize: Egzersiz Yaşam Kalitesini arttıran mucize: Egzersiz


Afyonkarahisar İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Serhat Korkmaz, kanserle mücadele de erken teşhisin çok önemli olduğunu bu yüzden risk grubundakileri ücretsiz olarak sağlanan kanser taramalarına muhakkak başvurmaları gerektiğini ifade etti.

Dr. Kormaz, ‘Ulusal Kanser Haftası’ dolayısı ile yazılı bir açıklama yaptı. Kanserin dünyada ve Türkiye’de sebebi bilinen ölüm nedenleri sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer alan önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu vurgulayan Dr. Korkmaz, “Erken teşhis edildiğinde tedavinin mümkün olduğu ve yaşam kalitesinin artırılabildiği kanser türleri olduğu düşünülürse korunmanın önemi daha da artmaktadır. Kanser gelişiminde, yüzde 90 çevresel, yüzde 10 oranında ise genetik faktörler etkilidir. Çevresel faktörler arasında yer alan; tütün kullanımı, alkol tüketimi, fazla kilolu veya obez olma ve enfeksiyonlara maruziyet gibi risklerin engellenmesi yolu ile gelişmekte olan kanserlerin günümüzde yüzde 30-50 oranında önlenebileceği bilinmektedir. Özellikle tarama programları ve kanser belirtilerinin erken fark edilmesi, teşhis ve tedavi hizmetlerine erken dönemde erişilmesi yolu ile uygulanan tedavinin yaşam kalitesine çok şey katabilir.

Toplum Sağlığı Merkezleri (TSM) bünyesinde hizmet veren Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM), Sağlıklı Hayat Merkezleri (SHM) ve Aile Sağlığı Merkezleri (ASM)’nde; 40-69 yaş arası kadınlara, 2 yılda bir meme kanseri taraması; 30-65 yaş arası kadınlara, 5 yılda bir rahim ağzı kanseri taraması; 50-70 yaş arası kadın ve erkeklere, 2 yılda bir kalınbağırsak kanseri taramaları ÜCRETSİZ olarak yapılmaktadır. Tarama sonrası sonucu pozitif ya da şüpheli çıkan kişiler, tarama sonrası teşhis merkezlerine yönlendirilmektedir” dedi.