Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Afyonkarahisar’ın 2023 yılı Şubat ayı ihracatı hakkında bilgi verdi.

Gözden kaçırmayın

Afyon'da piyasalar güne nasıl başladı?..Afyon'da piyasalar güne nasıl başladı?..

 

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Afyonkarahisar’ın 2023 yılı Şubat ayı ihracatı hakkında bilgi verdi.

Serteser, “İlimizden Şubat ayında yapılan ihracatta yüzde 10,4’lük gerileme yaşandı. Geçen yıl Şubat ayında 26 milyon 905 bin dolar olan ihracatımız bu yıl Şubat ayında 24 milyon 118 bin dolar oldu.

Geçen yılın ilk iki ayında ilimizden 57 milyon 90 bin dolarlık ihracat yapılmıştı, bu yılın ilk iki ayında ise ihracatımız yüzde 10,9’luk gerileme ile 50 milyon 883 bin dolar oldu. Geçen yıl Şubat ayında ilimizden 74 ülke ve 2 Serbest Bölge’ye ihracat gerçekleştirilmişti; bu yıl Şubat ayında ise 71 ülke ve 2 Serbest Bölge’ye dışsatım yapıldı” dedi.

İLK SIRADA ABD VAR

Afyonkarahisar’dan gerçekleştirilen ihracatta öne çıkan ülkeleri de açıklayan Serteser, “İhracatımızda ilk sırayı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 37,3 oranında gerileme ve 4 milyon 154 bin dolarlık ihracat ile Amerika Birleşik Devletleri yer aldı. İkinci sıradaki Fransa’ya yaptığımız ihracat yüzde 3’lük gerileme ile 2 milyon 542 bin dolar oldu. Çin Halk Cumhuriyeti, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 35,1’lik gerileme ve 1 milyon 767 bin dolarlık ihracat ile Afyonkarahisar’dan ihracat yapılan ülkeler arasında üçüncü oldu. Almanya yüzde 30’luk artış ve 1 milyon 587 bin dolarlık ihracat ile dördüncü sırada yer aldı. Geçen yılın Şubat ayında hiç ihracat gerçekleştirmediğimiz Suudi Arabistan’a ise bu yılın aynı ayında 1 milyon 555 bin dolarlık dışsatım yapıldı ve bu ülke sıralamada 5’inci sırada yer aldı” diye konuştu. 

İHRACATTA ÖNE ÇIKAN SEKTÖRLER

Serteser, açıklamasına şöyle devam etti:

“İhracat yapan sektörler arasında birinciliği, çoğunluğu mermer ve doğaltaş olan madencilik ürünleri, elde etti. Bu sektörün dışsatımı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 15,6, gerileyerek 14 milyon 917 bin dolar oldu. İkinci sıradaki yaş meyve ve sebze sektörü, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 407,6 artışla 1 milyon 734 bin dolarlık dışsatıma imza attı. Çoğunluğu yumurta olan su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörü, yüzde 47,7’lik artış ve 1 milyon 259 bin dolarlık ihracat ile üçüncü sırada yer aldı. Kimyevi maddeler ve mamulleri sektörü, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 12,3’lük gerileme ve 1 milyon 125 bin dolarlık dışsatımla dördüncü oldu. Beşinci sıradaki demir ve demir dışı metaller sektörü de yüzde 44,1’lik gerileme ile 911 bin dolarlık ihracata imza attı.”