Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı’nın talimatıyla 6 Şubat depremlerinden etkilenerek Afyonkarahisar’a gelen depremzede vatandaşlarımızın istihdam edilmesine yönelik çalışmalar başlatıldı. 

Gözden kaçırmayın

Kiracının Tahliyesinde Kullanılabilecek Hukuki İmkanlar Nelerdir?Kiracının Tahliyesinde Kullanılabilecek Hukuki İmkanlar Nelerdir?

Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı’nın talimatıyla 6 Şubat depremlerinden etkilenerek Afyonkarahisar’a gelen depremzede vatandaşlarımızın istihdam edilmesine yönelik çalışmalar başlatıldı. 


İŞKUR aracılığı ile yürütülen çalışmada şehrimizdeki misafirlerin meslekleri, eğitimleri, iş deneyimlerini ve SGK kayıtlarını kapsayan bir veri tabanı oluşturularak kendilerine uygun işlerde istihdam edilmelerine yönelik adımlar atıldı. 


Bu kapsamda Afyonkarahisar İşkur Müdürlüğü tarafından Afyonkarahisarlı işverenler ile görüşmeler yapılarak iş potansiyelleri ile ilgili değerlendirmeler yapıldı.


Süreci titizlikle yürüttüklerini ifade eden Afyonkarahisar İşkur İl Müdürü Ahmet Karakaya şunları söyledi:
“Depremden etkilenerek şehrimizde misafir ettiğimiz vatandaşlarımıza iş imkânı sağlanmasıyla ilgili olarak Sayın Valimizin verdiği talimatlar doğrultusunda hızlıca çalışmaya başladık. Öncelikle şehrimizde istihdam edilebilecek ve işgücü noktasında katkı sunan depremzedeleri belirledik. Bunların içinde şehrimizde kalıcı iş ihtiyacı olanları tespit ederek ivedilikle yerleştirme işlemlerini başlattık. Şu ana kadar geçen bir aylık sürede ise gelen taleplerin yüzde onluk kısmında istihdam sağladık. Bunun dışında herhangi bir iş tecrübesi olmayan gençlerimize de mülakat ve cv hazırlama teknikleri üzerine eğitim verdik.”

Felaketin etkilenen vatandaşlarımızın çalışma hayatlarındaki zararlarını asgari düzeye indirmeye çalıştıklarını ifade eden Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı yürüttükleri çalışmalara yönelik şunları söyledi:


Malumunuz ülke olarak büyük bir felaket yaşadık. Bildiğiniz gibi ülkemizin birçok yerinde depremden etkilenen vatandaşlarımızı misafir ediyoruz.  Bölgedeki birçok insanın evi yıkıldı, ekmek teknesi dağıldı ve çalışma hayatı bir anda sekteye uğradı. Bu kırılma bölgenin sınırlarını aşarak, tüm ülkenin ekonomi ve çalışma hayatını etkiledi. Dolayısıyla bu sorun yalnızca bölgenin sorunu değil tüm millet olarak üstesinden gelmemiz gereken bir sorundur. Biz de Afyonkarahisar olarak gerek İşkur İl Müdürlüğümüz, STK’larımız ve iş dünyası ile koordineli bir şekilde bu süreci yürütmeye gayret ediyoruz. İnşallah en kısa zamanda şehrimizde yaşam kurmak isteyen tüm vatandaşlarımızın istihdam taleplerini değerlendirip neticelendirme konusunda elimizden geleni yapacağız.