CHP Afyonkarahisar Milletvekili Aday Adayı Dr. M. Kemal Demirkırkan, vatandaşların depremde sadece 10 ilin değil, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin” ve “Tek Adamlığın” da çöktüğünü gördüğünü söyleyerek, “Seçilmiş olanlar vatandaşlarımızı hesap soracağız diyerek tehdit ediyorlar” dedi.

Gözden kaçırmayın

Erkmen’de Yücel Şahin rüzgarı esiyorErkmen’de Yücel Şahin rüzgarı esiyor

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Aday Adayı Dr. M. Kemal Demirkırkan, vatandaşların depremde sadece 10 ilin değil, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin” ve “Tek Adamlığın” da çöktüğünü gördüğünü söyleyerek, “Seçilmiş olanlar vatandaşlarımızı hesap soracağız diyerek tehdit ediyorlar” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Aday Adayı Dr. Mehmet Kemal Demirkırkan, gündeme dair yaptığı açıklamada, yaşanan deprem felaketinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ülkenin vatandaşlarına “Be ahlaksız, Be namussuz, Be adi” diye hakaret etmesinin kabul edilemez bir davranış olduğunu söyledi.

SEÇİLMİŞ OLANLAR VATANDAŞLARI “HESAP SORACAĞIZ” DİYEREK TEHDİT EDİYOLAR

AKP ve MHP’nin depremde canı yandığı için “Devlet Nerede” diyen vatandaşlara “Hesap Soracağız” dediklerini kaydeden Milletvekili Aday Adayı Dr. Demirkırkan, “Depremin ilk günlerinde enkaz altında kalan vatandaşlarımız için arama kurtarma çalışmalarının gecikmesi, yaralıların ve depremzedelerin sorunlarının çözümlenmesi için yapılacak olan organizasyonlarının aksaması sonrası ‘şimdi birlik zamanı’ diyerek herkes gibi ben de, eleştiri yapmaktan imtina ettim. Ancak Sayın Cumhurbaşkanının insanlarımıza ‘be adi’ diyerek hakaret etmesi ile bu açıklamayı yapmam gerektiğini düşündüm.

Sayın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan depremin 3. günü; “Günü geldiğinde şu anda tuttuğumuz defterleri açacağız” cümlesi, AKP Sözcüsü Ömer Çelik tarafından “Cumhurbaşkanımıza ve bizlere söylenen sözleri şimdilik not ediyoruz” şeklinde tekrarlandı. Son olarak Sayın Devlet Bahçeli’nin “Depremden menfaat devşirme hevesinde olanları tek, tek not aldığımız bilinmelidir.” cümleleriyle aslında ‘Eleştirenlerin, bu yaptıklarının karşılığı olacak. Biz bunları not ediyoruz. Şimdi değil ancak yakında karşılık vereceğiz.’ demeye getirdiler. Yani kısacası seçilmiş olanlar, canı yandığı için “Devlet Nerede” diyenlere, sizden “Hesap soracağız” diyorlar.’ şeklinde konuştu.

SEÇİLMİŞ İNSANLAR HESAP SORAMAZ

Demokraside hesabı vatandaşın sorduğunu ifade eden Dr. Kemal Demirkırkan, “Ancak unutmayın ki sorumlu mevkide olan seçilmiş insanlar, hesap soramaz. Demokrasilerde, hesabı vatandaş sorar. Seçilmişler hesap verir.  Hesap vermeden, hesap soramazsınız. Sayın Cumhurbaşkanı, kimse size ‘depremi niye önlemediniz’ demiyor, diyemez. Deprem doğanın gerçeği. Siz, depreme hazırlıksız yakalandığınız için, vatandaşınızı enkaz altında çaresiz bıraktığınız için eleştiriliyorsunuz. Ayrıca her eleştireni ‘vatan haini’, ‘devlet düşmanı’ ilan etmenize de gerek yok. Kimse devleti eleştirmiyor. Tüm eleştiriler, devleti yöneten hükümete karşı yapılıyor. Sizi eleştirenleri not edip, tehdit edeceğinize, keşke felakete dönüşen ihmaller zincirini, koordinasyon eksiklerini not etseydiniz. 48 saat boyunca enkazlara neden müdahale edil(e)mediğini, pek çok yurttaşımızın bu nedenle kurtarılamadığını, Mehmetçiğin sahaya geç çıkarılmasının müsebbiplerini not etseydiniz. Çöken binaların müteahhitlerinden başka, bu binalara izin veren yapı denetim şirketlerini, mühendisleri, denetlemeden rapor veren belediye elemanları not etseydiniz. Ya da kanunsuz, kuralsız yapılan bu evlere, apartmanlara, rantsal yapılara hiçbir inceleme yapmadan af çıkartanların suçunu not etseydiniz. Keşke, felaketten kurtulan vatandaşlarımıza 15 gün geçmesine rağmen neden ‘çadırlar kuramadık, konteynerler ve tuvaletler yerleştirilemedik’ diye araştırıp, sorumlularını not etseydiniz.” diye konuştu. 

NOT EDECEK O KADAR ÇOK ŞEY VAR Kİ

Demirkırkan açıklamanın devamında şöyle konuştu: “Beni en çok yaralayan olaylardan birisi olan insanlar enkaz altında yaşam mücadelesi verirken, ölüm korkusuyla sesini duyurup kurtarılmayı beklerken, sela okutan sivri zekalıları not ettiniz mi? Müteahhitlerden önce, sosyal medyadan mesaj atanları gözaltına alanları da not ettiniz mi? Vatandaşımız olanca gücüyle depremzedelere yardıma koşarken devletin kurumları, mesela Kızılay neredeydi? Keşke onu da not etseydiniz. Depremden 15 gün sonra, 6,4 şiddetindeki depremden neden insanlarımız ölüyor? O tabut evlere girmelerine kimin izin verdiğini not etseydiniz. İnsanlar enkaz altında yaşadığını bildirmek için yardım isterken, depremzedeler sosyal medya aracılığıyla haberleşirken sosyal medyayı kimlerin kapattığını öğrenip not etseydiniz.  Mesela, twitteri kim kapattı? Bizim için not edecek o kadar şey var ki.”

MİLLETTE NOT TUTUYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daha depremin izleri silinmeden, hiçbir yara kapanmamışken, vatandaşlara hakaret etmeye başladığını belirten Milletvekili Aday Adayı Dr. Kemal Demirkırkan, “Sayın Cumhurbaşkanım, Hükümet sözcüsü ve Cumhur ittifakının küçük ortağı bilin ki, defter tutan tek siz değilsiniz. Unutmayın ki bu defterler sadece sizde yok. Yukarıda sadece bir kısmını aktardığım sorunları not eden bir de millet var. Vatandaşlarımız bu depremde sadece 10 ilimizin değil, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ve ‘Tek Adamlığın’ çöktüğünü gördü. Sayın Cumhurbaşkanım depremin 3. günü ortaya çıkarak ‘şu anda kimseyle uğraşmayacağım, not tutuyorum’ dediniz ancak daha depremin izleri silinmeden, hiçbir yara kapanmamışken bu ülkenin vatandaşlarına hakaret etmeye başladınız. ‘Be ahlaksız, Be namussuz, Be adi’ diye devam eden cümleleriniz benim ülkemin Cumhurbaşkanına, hele ki böyle bir günde hiç yakışmadı. Milletimiz, kimseye hakaret etmeden görevini yapan, hesap soran değil, hesap veren devlet görevlilerini görebileceği günleri dört gözle bekliyor. Hepimiz çok üzgünüz. Unutmadan söyleyelim, milletimiz korku duvarlarını yıkalı çok zaman oldu. Sizlere sevgili Peygamberimiz Efendimiz Hz. Muhammed’in ‘Dilleriyle insanları kıranları, ibadetleri temizleyemez’ sözünü de hatırlatmak isterim..!” ifadelerini kullandı.