Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Bahçeli, bugün deprem bölgesi Hatay'a gitti. Buradaki incelemelerin ardından bilgi veren Cumhurbaşkanı, ''Şehir merkezlerini ovalardan dağlara kaydırmak istiyoruz.'' dedi.

Gözden kaçırmayın

Afyonlu asker çatışmada yaralandıAfyonlu asker çatışmada yaralandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Bahçeli, bugün deprem bölgesi Hatay'a gitti. Buradaki incelemelerin ardından bilgi veren Cumhurbaşkanı, ''Şehir merkezlerini ovalardan dağlara kaydırmak istiyoruz.'' dedi. ''Her konuda vatanımıza sahip çıktık, çıkıyoruz.'' mesajını da veren Erdoğan, 11 ildeki TOKİ taksit ödemelerinin 3 ay ertelendiğini söylerken kamu bankalarında depremde vefat edenlerin kredi borçlarının sileceğini de duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi:

"Şehirlerimizin tamamını yeniden ayağa kaldıracağız. Hiçbir vatandaşımızı, ne acısında ne hayatını yeniden düzene koyma ne de geleceğini inşa etme gayretinde asla yalnız bırakmayacağız. Yeni konutları zemin kalitesine bakarak yapacağız. Güçlendirme diye bir mantıkla inşa yapmayacağız. Şehirlerimizin tamamını konutu, iş yeri, sanayisi, tarımı, tarihi ve kültürel değerleriyle en küçük gerilemeye mahal vermeden yeniden ayağa kaldıracağız. Tüm konut alanlarını yeni bir şehir planı çerçevesinde, zemin kalitesine, fay hattına olan mesafesine bakarak, kültürel dokusuna uygun şekilde tasarlıyoruz. Şehir merkezlerini ovalardan dağlara kaydırmak istiyoruz. Üniversitelerimizden jeofizik, jeoteknik, jeoloji, sismoloji hocaları, deprem uzmanlarıyla istişare halinde çalışıyoruz."