Prof. Dr. Ercan, yetkililer tarafından açıklanan tüm sayılarla hesaplama yaparak şu anda enkaz altında kurtarılmayı bekleyen vatandaş sayısının 74 bin olduğunu dile getirdi.

Gözden kaçırmayın

1-2 Mart 2024 Afyon'da vefat edenler1-2 Mart 2024 Afyon'da vefat edenler

Son açıklanan sayılarla iki büyük depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı 25 bine dayanarak, 24 bin 617 olarak güncellendi.

Prof. Dr. Ercan, yetkililer tarafından açıklanan tüm sayılarla hesaplama yaparak şu anda enkaz altında kurtarılmayı bekleyen vatandaş sayısının 74 bin olduğunu dile getirdi.

Ercan, aynı zaman da siyasilere de seslenerek, "Siyasiler, ölenlere “şehit” diyerek kandırmayın. Görevinizi yapsaydınız ölmeyeceklerdi" dedi.

Kahramanmaraş'ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 şiddetlerindeki depremler 10 ili derinden sarstı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, son olarak depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısı 24 bin 617'ye yükseldiğini duyurdu.

PROF. DR. AHMET ERCAN'DAN KORKUTAN AÇIKLAMA

Şu ana kadar, vefat eden, yaralı ve kurtulan vatandaşlarımızın sayıları düzenli olarak açıklandı fakat hala enkaz altından kaç vatandaşın kurtarılmayı beklediğine sari bir açıklama yapılmadı.

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, konu ile ilgili olarak resmi sosyal medya hesabı Twitter'dan korkutucu hesaplamayı yaptı. Prof. Dr. Ercan'ın hesabına göre; şu anda enkaz altında kurtarılmayı bekleyen ölü ya da sağ vatandaş sayısı 74 bin kişi.

Prof. Dr. Ercan, sosyal medya hesabından bölgedeki toplam nüfusu ve açıklanan verileri ortaya koyarak, "Son yaşam umudu, toplam nüfus 13,5 milyon, göçen yapı 7 bin, konut sayısı 56 bin, konut başına düşen kişi 3,375.Göçük altında kalan 189 bin kişi, yaralı kurtulan 80 bin, göçük altında kalan 109 bin, ölü olarak çıkan 25 bin, bugün için göçük altında kurtulmayı bekleyen 74 bin kişi" ifadelerini kullandı.