CHP Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, Emirdağ ve Sandıklı ilçeleri ile bu ilçelere bağlı köylerde sorunları yerinde dinledi. Milletvekili Köksal, "Günlük zamlar karşısında çiftçi, esnaf, vatandaş kan ağlıyor" dedi.

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, Sandıklı İlçesi ile ilçeye bağlı Ballık Köyü'nde ve Emirdağ İlçesi ile ilçeye bağlı Eşrefli ve Yeniköyde çiftçilerle bir araya gelerek istek ve talepleri yerinde dinledi.  

ÇİFTÇİ BORCUNU BORÇLA KAPATMAYA ÇALIŞIYOR..!

Milletvekili Burcu Köksal, CHP Sandıklı İlçe Başkanı Raşit Güneş, Yönetim Kurulu Üyeleri ve CHP Sandıklı İlçe Kadın Kolları Başkanı Fatma Doğru ile birlikte Çelebi Soğuk Hava Deposunu ziyaret edip çiftçilerle yaşadıkları sıkıntılar hakkında görüştü. Köksal, "Mazot, elektrik, tarımsal ilaçlar vb. gelen zamlarla üretim maliyeti artan borcunu borçla kapatmaya çalışan çiftçilerimiz kan ağlıyor. AKP tarafından çiftçilerimizin mağduriyetini önleme adına herhangi bir çalışma yapılmıyor. Tarım ülkesi olan Türkiye'de çiftçi perişan halde." diye konuştu.

ÇİFTÇİLER: MAZOTA, GÜBREYE, ELEKTRİĞE PARA YETİŞTİREMİYORUZ

Sandıklı ziyaretinin ardından Emirdağ İlçesi'ne geçen Milletvekili Burcu Köksal, CHP Emirdağ İlçe Başkanı Barış Can, Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte Eşrefli ve Yeniköyde çiftçilerle görüştü. Çiftçilerin mazot, gübre, elektrik zamlarından muzdarip durumda olduğunu kaydeden Milletvekili Köksal, "Mısır üreticileri ürünümüz para etmiyor, üretim maliyetini kurtaramıyoruz diyorlar. Çiftçilerimiz mazot, gübre, elektriğe para yetiremez hale geldik. Pancarda firelerin yüksekliğinden para kazanamıyoruz diyorlar." şeklinde konuştu.

OEDAŞ'IN İHALE VERDİĞİ ŞİRKET OKULU ŞANTİYE ALANINA ÇEVİRMİŞ, OKUL MU ŞANTİYE ALANI MI?

Emirdağ İlçesi'ne bağlı Yeniköy’de bulunan Yeniköy ilköğretim Okulu'nun bahçesinden yetkililere seslenen Milletvekili Burcu Köksal, "Emirdağ İlçemize bağlı Yeniköydeyiz. Emirdağ İlçe Başkanımız ve Yönetim Kurulu Üyelerimizle birlikte köyü ziyaret ettiğimizde köy sakinleri ilköğretim okulunun bahçesinin şantiye olarak kullanıldığını söylediler. Köylüler ilköğretim okulunda Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin (OEDAŞ) ihale verdiği özel bir şirketin işçilerinin okulun bir kısmında konakladıklarını ifade ettiler. Burası adeta şirketin şantiye alanı haline çevrilmiş durumda. Okul bahçesinde; iş makineleri, vinçler ve kamyonlar var. Yine bahçede elektrik malzemeleri kablolar, akaryakıtlar bulunuyor. Bazı malzemelerin her an patlama riski var. Düşme riski olan şeyler okul bahçesinde. Çocuklar okula girip-çıkarken tehlike halindeler.” dedi.

ÖĞRENCİLER TENEFFÜSE BİLE ÇIKAMIYORLAR, BİR ÖĞRENCİ ZARAR GÖRSE HESABINI KİM VERECEK?

“Köy sakinlerinin söylediğine göre öğretmenler, çocukları teneffüse bile çıkaramaz hale gelmiş.” diyen Köksal, “Bu konuda her türlü uyarı yapılmasına rağmen hiçbir tedbir alınmamış. Şimdi buradan sesleniyorum; öngörülebilir olup tedbir alınırsa bir şeyler önlenebiliyor. Ama öngörülebilir bir durumda tedbir alınmazsa görmezden gelinirse ise umursanmazsa işte o zaman yaşanan bir kaza değil, aslında cinayet olur. Şimdi burada Allah korusun bir tane yavrumuzun saçının teline zarar gelse bunun hesabını kim verecek? Burası özel bir şirketin şantiye alanı değil, özel bir şirketin konaklama yeri değil! Burası devletin ilköğretim okulu. Özel şirket ihale aldıysa gider kendine bir şantiye alanı kurar. Çocukların başına bir şey gelse, tekrar ediyorum en ufak bir zarar görse bunun hesabını kim verecek? Bunun vebali herkesin üstüne olur. Buradan yetkililere sesleniyorum. Lütfen bir an önce gereğini yapın. Burası şantiye alanı değil, devletin okuludur. Çocukların eğitim yuvasında onların zarar görmemesi adına ne gerekiyorsa gereken tedbirler almalıdır." şeklinde konuştu.