CHP Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, 2022-2023 eğitim öğretim yılının Afyonkarahisar’da birçok sorunla başladığını söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, Türkiye genelinde olduğu gibi Afyonkarahisar özelinde de eğitimde bir dizi sorunlar yaşandığını belirtti.

BİR SINIFTA EN AZ 45 ÖĞRENCİ VAR..!

Afyonkarahisar’da sınıf mevcutlarının 45 kişinin üstünde olduğunu kaydeden Milletvekili Köksal, “Bugün itibariyle Afyonkarahisar’da 841 okul da 8 bin 281 derslikte, 10 bin 972 öğretmen ve 147 bin 241 öğrenci ile eğitim öğretim başladı. Öğrencilerimiz eğitim öğretime bir sınıfta en az 45 kişi olarak devam ediyorlar. Yıkılan okullar yapılmadığı için sınıf mevcutları her geçen gün artıyor. Bunun bir örneği Afyonkarahisar merkezde bulunan Şemsettin Karahisari Ortaokulu’dur. Önce bina güçlendirme kararı alındı, ardından da yıkım kararı alındı. Afyonkarahisar’daki eğitim sorunu sadece bina ile sınırlı değil. Maalesef saymakla bitmeyecek aksaklıklar var. Afyonkarahisar’ın eğitimdeki başarısının en üst seviyelere çıkması için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız. Ancak çocuklarımızın en iyi şekilde eğitim almaları için herkesin elini taşın altına koyması gerekiyor. Afyonkarahisar’ın artık eğitimde daha üst sıralara gelebilmesi için tüm paydaşlarla birlikte hareket edilmeli.” dedi.

AFYONKARAHİSAR EĞİTİMDEKİ BAŞARI SIRALAMASINDA RESMEN NAL TOPLUYOR

Milli Eğitim Bakanlığı’nın eğitimdeki sorunlar karşısında üç maymunu oynadığını dile getiren Köksal, “Afyonkarahisar’ın eğitimdeki başarı sıralamasındaki durumu ortada tabiri caizse resmen nal topluyoruz. Eğitimde liyakatin esas alınması gerektiğini her platformda söylüyoruz. Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne atanan yöneticiden, okul müdürlerine ve öğretmenlerine kadar herkes AKP'den referanslı... Liyakat sahibi olmanızın önemi yok, önemli olan AKP'den torpilinizin olması. Hal böyle olunca da eğitimde başarı beklemek abesle iştigal ediyor. AKP eğitim sistemini tamamen felç etti. Eğitimde fırsat eşitliği değil, eşitsizlik tablosu ile karşı karşıyayız. Afyonkarahisar'daki derslik ihtiyacı bir an önce giderilmeli. Öğretmen atmamaları bir ön önce yapılmalı. Kadrolu öğretmen, sözleşmeli öğretmen, ücretli öğretmen şeklinde ayrım yapılmamalı.” şeklinde konuştu.

TAŞIMALIDA İHALE NEDEN YAPILMADI?

Taşımalı eğitimle ilgili yaşanan sıkıntıları da gündeme getiren Milletvekili Burcu Köksal, “Eğitim öğretim başladı ancak hala daha taşımalı eğitimle ilgili ihalelerin yapılmadığı iddia ediliyor. Okulların açılma tarihi 1 yıl öncesinden belli ancak ne hikmetse taşımalı eğitimle ilgili bazı bölgelerde ihalelerin yapılmadığını görüyoruz. Köylerden taşıma ile gelen öğrenciler, köylerinden belediye otobüsü geçiyorsa okullarına bu şekilde ulaşım sağlayabiliyorlar. İşin daha da kötüsü öğrencilere yemek de verilmediği söyleniyor. Bu öğrenciler öğle arası belediye otobüsü ile kilometrelerce uzaklıktaki köylerine gidip yemek yiyecek, tekrar okula mı gelecekler? Taşımalı eğitimde İscehisar İlçesi'ne bağlı Çatağıl Köyü'nde 5 öğrencimizin hayatını kaybettiği, 5 öğrencinin de yaralandığı okul servisi kazasını da unutmamak lazım. Hepimizin ciğerinin yandığı bu elim olaydan yetkililerin gerekli dersleri çıkartmasını bekliyoruz.” diye konuştu.

KIRTASİYE MASRAFLARI CEP YAKIYOR

Eğitim için temel ihtiyaç olan defter, kitap, kalem gibi kırtasiye malzemelerinin cep yaktığını kaydeden Milletvekili Köksal, "Veliler Eylül ayı dert ayı diyorlar. Sözde AKP eğitimde ders kitaplarının ücretsiz olduğunu iddia ediyor ancak bu kitaplar nedense kullanılmıyor. Kaynak kitaplar alınıyor...! Kırtasiye ürünleri bir önceki yıla göre yüzde 150 artmış durumda.  Asgari ücretle geçinen dört kişilik bir aile bu yükün altından nasıl kalksın üstelik sadece kırtasiye masrafından bahsediyoruz. Okul forması öğrenciye verilecek harçlık vb. daha bir dizi masrafı saymıyorum. Tüm bu olumsuzluklara karşın 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Başöğretmen Atatürk'ün yolunda ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak için canla başla çalışan öğretmenlerimize ve öğrencilerimize eğitim sistemindeki tüm sorunların çözüleceği bir Türkiye umuduyla başarı ve kolaylıklar diliyorum.” ifadelerini kullandı.