CHP Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, Şuhut OSB’de yapılan milyonlarca liralık usulsüzlüğü Meclis gündemine taşıdı. AKP’li Veysel Eroğlu’nun usulsüzlük iddialarını Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a soran Milletvekili Köksal, “Tüyü bitmedik yetimin hakkı olan Şuhut OSB’deki arsa tahsis değil, peşkeş çekilmiş” dedi.
 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın cevaplaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na soru önergesi verdi.


AKP’Lİ EROĞLU, HACZİ KALDIRTIP ARSA TAHSİSİ YAPTIRDI MI?
CHP Milletvekili Burcu Köksal önergesinde, Şuhut Organize Sanayi Bölgesinde haciz işlemi yapılan 24 firmadan 23’ünün hacze itiraz etmediğini ancak bir firmanın haczin kaldırılması konusunda AKP Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu vasıtasıyla baskı yaptırdığı iddialarını gündeme getirerek, “Şuhut Organize Sanayi Bölgesinde vadesi geçmiş borcunu ödemeyen 24 firmaya haciz işlemi yapılmış olup, 23 firmanın hacze itiraz etmeyip bir kısmının borcu ödediği bir kısmının ise Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü ile iletişime geçerek ödeme planı yaptığı ancak 1 firmanın haczin kaldırılması konusunda AKP Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu vasıtasıyla baskı yaptırdığı iddiası doğru mudur? Haczin kaldırılması için uğraşan bir çikolata fabrikasının Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu ile hiç muhatap olmadan direk Veysel Eroğlu vasıtasıyla arsa tahsisi yaptırdığı doğru mudur?” dedi.


BİR KURUŞ ARSA BEDELİ ALMADAN YAPI RUHSATI VERİLMİŞ..!
Milletvekili Köksal önergesinde Bakan Varank’a şu soruları yöneltti:
“OSB Yönetim Kurulunun bu çikolata fabrikasına gerekli prosedürlere uymak şartı ile 11.01.2022 tarihinde 18.869 metre kare olarak 2 parsel yer tahsisi gerçekleştirip, arsa bedelinin %40’ını bu firmadan peşin olarak alması gerekirken hiçbir ödeme yapılmaması ve sonrasında yapılan icra takibine ve haciz işlemine karşı çıkılarak haczin kaldırılmasını istemeleri hakka hukuka hakkaniyete uygun mudur? Çikolata fabrikası OSB Yönetim Kurulu ile yer tahsis sözleşmesi imzalamadan OSB Yönetiminden acelemiz var TDK’ya başvuracağız diye yapı ruhsatı talebinde bulunmuş ve Yapı Ruhsatı Yönetim Kurulu Başkanı dönemin kaymakamı bilgisi ve imzası olmadan Yönetim Kurulu Mehmet Us ve Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt’un imzası ile verilmiştir. Yer tahsis sözleşmesi imzalanmadan, arsa bedeli olarak bir kuruş dahi almadan üstelik kaymakamın bilgisi dışında yapı ruhsatı verilmesi doğru mudur?”


HACİZ İŞLEMİNİN KALDIRILMASI İÇİN AKP’Lİ EROĞLU, VALİ VE VALİ YARDIMCISI DEVREYE GİRMİŞ
Milletvekili Burcu Köksal, dönemin Şuhut Kaymakamı Lokman Düzgün’ün baskılara boyun eğmeyerek ülkenin ve Organize Sanayi Bölgesinin menfaatlerini düşünerek haczin kaldırılmaması için direndiği söyleyerek, “Çikolata fabrikasının bugüne kadar arsa bedeli olarak hiçbir ödeme yapmadığı için başlatılan haciz işleminin kaldırılması için AKP Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu’nu devreye sokarak Afyonkarahisar Valisini ve Vali Yardımcısı Nurullah Kaya’yı ikna etmeye çalıştığı iddiaları doğru mudur? Buna rağmen dönemin kaymakamı Lokman Düzgün’ün baskılara boyun eğmeyerek ülkenin ve Organize Sanayi Bölgesinin menfaatlerini düşünerek haczin kaldırılmaması için direndiği ancak Vali Yardımcısı Nurullah Kaya’nın oraya girerek firmanın çek göndereceğini belirtmesi ile haczin kaldırıldığı ancak bugüne kadar vaat edilen çeklerin firma tarafından gönderilmediği doğru mudur?” ifadelerini kullandı.


FABRİKA SAHİPLERİ VEYSEL EROĞLU’NUN EŞİNİN YAKIN AKRABASI MI?
Önergesinde Bakan Varank’a çikolata fabrikası sahiplerinin AKP Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu’nun eşinin yakın akrabası olduğu için mi ayrıcalık tanındığını soran Milletvekili Köksal, “Çikolata fabrikasına tahsis edilen yerle ilgili hiçbir ödeme yapılmaması bu yüzden yapılan haczin kaldırılması ile bir kuruş almadan OSB’de bir arsanın bir firmaya verilmesi ile OSB’de arsa bedeli ödeyerek yer tahsisi alanlara firmalara karşıda bir haksızlık değil midir? Ayrıca çikolata firmasının bu tutumu yüzünden bir kamu zararı oluşmamış mıdır? Şu anda OSB’de bir sürü bedelini ödemek şartı ile yer tahsisi isterken yer kalmadığı için sıkıntı yaşamaktadır. Buna rağmen çikolata fabrikasına bedelsiz olarak verilen bu yer tahsisinin gerekçesi nedir? Bu firma Giresun kökenli olup, AKP Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu’nun eşinin yakın akrabası olduğu için mi bu şekilde ayrıcalık tanınmıştır?” şeklinde konuştu.


ŞUHUT KAYMAKAMI HUKUKSUZ İŞLERE KARŞI ÇIKTIĞI İÇİN Mİ ERZURUM’A TAYİN EDİLDİ?
Milletvekili Köksal, dönemin Şuhut Kaymakamı Lokman Düzgün’ün hukuksuz işlere karşı çıktığı için tayin edildiği iddialarını da önergesinde gündeme getirerek, “Bu firmanın yapmış olduğu bu haksız hukuksuz işlemlere karşı çıkması ve haciz işleminin kaldırılmasın diye direndiği için dönemin Şuhut Kaymakamı Lokman Düzgün’ün 12 Ağustos 2022 kararnamesinde tayininin Erzurum’a çıkarıldığı iddiası doğru mudur?” dedi.