Cumhuriyet Halk Partisi  Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum'un cevaplaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na 3 ayrı soru önergesi verdi. 

TOKİ KONUTLARINDA FAHİŞ ZAM NEYE GÖRE YAPILDI?

Bakan Kurum'a Afyonkarahisar Zafer TOKİ konutlarında aidatlara fahiş zam yapılmasının nedenini soran Milletvekili Köksal, "Afyonkarahisar Zafer TOKİ konutlarında aidat 2018 yılında 128 liradan 133 liraya, 2020 yılı Temmuz ayında 147 liraya, 2022 yılı Ocak ayında 162 liraya yükseltildi. 2022 yılı Mart ayında 178 lira olan aidatlar 2022 yılı Temmuz ayında 270 liraya çıkarıldı. Yani yüzde 67 zam yapıldı. Bu kadar yüksek oranda zam yapılması karşısında o konutlarda yaşayan dar gelirli vatandaşlar mağdur oldu. Bu fahiş zam yapılırken neye göre yapıldı? Hangi kıstaslar esas alındı? Geçim sıkıntısının çekildiği şu dönemde vatandaşa destek olunması gerekirken bu şekilde vatandaşın daha da sıkıntıya sokulması hakkaniyete uygun mudur? dedi.

GÖKÇE MAHALLESİ TOKİ KONUTLARI 4 YILDIR NEDEN YAPILMIYOR?

Milletvekili Burcu Köksal, Bakan Murat Kurum'un cevaplaması istemiyle verdiği bir diğer soru önergesinde ise, "Afyonkarahisar'da 2018 yılında Küçükçobanlı’ya yapılacağı duyurulup sonrasında Gökçe Mahallesi'ne kaydırılan TOKİ konutları 4 yıl geçmesine rağmen niçin yapılmamıştır? En son 2021 yılı Eylül ayında ihalesi yapılan konutların proje ile ilgili sözleşme imzalandıktan sonra 10 gün içinde işe başlanarak 600 gün içinde teslim edilmesi gerekirken aradan geçen bu kadar zamana rağmen niçin hala bir çivi dahi çakılmamıştır? 2018 yılında ev sahibi olmak umuduyla TOKİ konutları için müracaat eden ve çoğunluğu dar gelirli olan hemşehrilerim o günkü koşullarda 16 bin 700 TL gibi bir peşinat ödeyerek 200-300 bin liralık bir maliyetle ev sahibi olabilecekken bugün bir dairenin maliyeti 800-900 bin hatta 1 milyona kadar çıkmıştır. Bu durumda bu konutlara yazılan dar gelirli hemşehrilerimizin bu maliyetin altından kalkmaları mümkün değildir. 4 yıldır ev sahibi olamayan ve artan bu maliyetle de baş edemeyecek olan Gökçe Mahallesi TOKİ konutlarının hak sahiplerinin bu mağduriyetlerinin giderilmesi ve ev sahibi olabilmeleri için bir çalışmanız var mıdır? ifadelerini kullandı.

DİNAR’DA TOKİ NEDEN YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ YERİNE GETİRMİYOR, YÜZDE 80 ZAM NEDEN YAPILDI?

Milletvekili Köksal, bir başka soru önergesinde de Dinar TOKİ konutlarındaki aidatlara yapılan zammı ve TOKİ konutları sahiplerinin yaşadıkları sıkıntıları gündeme getirerek Bakan Kurum'a şu soruları yöneltti: "Afyonkarahisar Dinar TOKİ konutlarında 2+1 dairelerin aidatı 147 liradan 259 liraya, 3+1 dairelerin aidatı 180 liradan 309 liraya, 4+1 dairelerin aidatı 220 liradan 360 liraya yükseltilmiştir. Özellikle 2+1 daireler dar gelirli vatandaşlar için yapılmıştır. Hal böyle iken aidatlara bir anda yüzde 80 zam yapılması doğru mudur? Söz konusu TOKİ konutlarının sahipleri bu yüksek aidatlara rağmen yeterli hizmeti alamadıklarını belirterek TOKİ'nin yükümlülüklerini yerine getirmediğini iddia etmektedirler. Isınma, yalıtım, asansör, çevre düzenleme gibi konularda hala sorunlar giderilmemiştir. Bu konuda bakanlığınızca herhangi bir inceleme araştırma yapılmış mıdır? Yüzde 80 oranında yapılan aidat zammının geri çekilmesi ve konut sahiplerinin ödeyebileceği makul bir fiyat belirlenmesi sağlanacak mıdır?"