CHP Afyonkarahisar Merkez İlçe Başkanı Büşra Dişçioğlu ve ekibi Afyonkarahisar Fethibey CHP belde başkanlığının talebi üzerine Fethibey belde pazarında üreticilerin sorunlarını dinledi.

Gözden kaçırmayın

Annelerimizi Alet Etmeyin!Annelerimizi Alet Etmeyin!

CHP Afyonkarahisar Merkez İlçe Başkanı Büşra Dişçioğlu ve ekibi Afyonkarahisar Fethibey CHP belde başkanlığının talebi üzerine Fethibey belde pazarında üreticilerin sorunlarını dinledi.

Ziyaretle ilgili bir açıklama yapan Dişçioğlu, şunları söyledi:

"Bilindiği üzere Fethibey Beldesi biber pazarında Türkiye'de önemli bir konuma sahip ve biber fiyatlarının, 2022 yılında 10-16 tl.arasında iken; bu yıl mazot, gübre. ilaç, tohum, fide, işçilik v.b.gibi temel girdilerin % 100’ü aşan artışına rağmen bu yıl daha düşük rakamlarda seyretmesinin üreticileri sıkıntıya soktuğunu gördük. Afyonkarahisar ili Fethibey beldesinde, bu yıl yaşanan biber fiyatlarındaki dengesizlik üreticileri çileden çıkartmış durumda. Sezon boyunca maliyetini ancak karşılayabilen üreticiler, şu anda tarlalarda ürün bulunmasına karşın ; verilen fiyatların düşüklüğü ve yeterli alıcının olmaması nedeniyle, tarlalara koyun salarak biberleri hayvanlara yedirdiklerini, toplamaktan vazgeçtiklerini belirttiler. Sözleşmeli biber ekimi yaptıran firmaların “kotamız doldu, ihracat yapamıyoruz” gibi nedenlerle çok düşük fiyatlar teklif etmesi, verilen fiyatların maliyeti dahi karşılamaması sonucunda, üreticiler borçlarını ödeyemediklerini belirttiler. Aracıların üretim yapanlardan çok daha fazla kazandıklarını, alıcıların nakliye fi­yatlarını öne sürerek düşük fiyat vermeleri sonucu, gelecek yıllarda ekim alanlarının azalacağı, bu durumun(alıcıların azalması nedeniyle) Fethibey’de üretilen diğer ürünlere de yansıyacağı korkusunu yaşadıklarını ifade ettiler. Üretmiş oldukları biberin ihraç edilen biber olduğunu, bölgede havaların iyi gitmesi nedeniyle Kasım ortasına kadar sezonun devam edebileceğini dolayısıyla kasım ortasına kadar biber toplayıp satabilecekken ellerinde tonlarca biber kaldığını ve hiç satış yapamadıklarını; ihracatın açılması halinde ellerinde kalan  tonlarca biberi satabileceklerini, yapılan desteklerin yetersiz kaldığını, ilgili birimlerin sıkıntıları giderme konusunda seslerini duyurma isteklerini dile getirmişlerdir."