Reklam

Başkan Hüseyin Uluçay, 128 milyar Dolar iddialarına cevap verdi

AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanı Hüseyin Ceylan Uluçay, CHP’nin ortaya attığı 128 milyar dolar iddialarıyla ilgili yaptığı bir yazılı açıklama ile cevap verdi.

Başkan Hüseyin Uluçay, 128 milyar Dolar iddialarına cevap verdi
18 Nisan 2021 - 11:19
AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanı Hüseyin Ceylan Uluçay, CHP’nin ortaya attığı 128 milyar dolar iddialarıyla ilgili yaptığı bir yazılı açıklama ile cevap verdi.

AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanı Hüseyin Ceylan Uluçay, CHP’lilerin 128 milyar dolar yalanını yaptığı açıklama ile çürüttü. Uluçay amacın ülkeyi yabancı ülkelere karşı yıpratmak olduğunu ifade etti.

“İzan ve ölçüden yoksun olanlar milli değerlere sahip değiller”

Uluçay açıklamasında, “’128 milyar dolar nerede’ şeklinde bir soru ile başlattıkları karalama kampanyası, başta Kılıçdaroğlu ve CHP olmak üzere muhalefetin AK Parti ve Cumhurbaşkanımızı yıpratmak için ne kadar gözlerini kararttıklarını, izan ve ölçüden yoksun olduklarını ve hiçbir milli, ekonomik ve etik değere sahip olmadıklarını göstermektedir. Bu soru ile insanların zihninde Merkez Bankası’nın 128 milyar Dolar tutarındaki döviz rezervini ucuz fiyattan birilerine sattıkları ve bu yollan birilerine çok büyük rant aktardıkları algısını oluşturmaya çalışıyorlar” ifadelerine yer verdi.

“128 milyar dolan değil, 160 milyar dolardır”

Uluçay sözlerine şöyle devam etti; CHP ve avarelerinin açıkladığı 128 milyar doların 128 milyar dolar olmadığı, asıl rakamın 160 milyar dolar olduğu ve nereye harcandığı sorusunun cevabı ise şöyledir;

 
 1. 2019 ve 2020 yıllarında dövize en büyük talep, Türkiye’de yerleşik gerçek ve tüzel kişilerden gelmiştir. 75 milyar dolar yurtiçi yerleşiklerin satın aldığı döviz miktarıdır.
 1.  2019 ve 2020 yıllarında Türkiye ekonomisinin kümülatif cari açığı 30 milyar dolardır. Bu rakam cari açığın finansmanı için sağlanan döviz miktarıdır.
 1. 2019 yılında 2.7 milyar dolar ve 2020 yılında 9.3 milyar dolar olmak üzere, 2 yıl içinde toplam 12 milyar dolarlık portföy çıkışı olmuştur. 12 milyar dolar yabancı portföy yatırımcısı için sağlanan döviz miktarıdır.
 1. 2019 ve 2020 yıllarında özel sektör yurtdışına olan döviz borçlarından 43 milyar dolarlık kısmını ödemiştir. Yani 43 milyar dolar özel sektörün dış borcunu ödemesi için sağlanan döviz miktarıdır.

“CHP doğruluğunu iyi bilse de yalan politika yapma alışkanlıklarından vazgeçemiyor”

“Bunların toplamının neden 128 milyar dolara eşit olmadığı sorusu akla gelebilir” diyen Uluçay açıklamasında, “Böyle bir eşitliğin sağlanması zaten söz konusu değildir. Bunun iki nedeni bulunmaktadır. Birincisi 128 milyar dolar rakamı muhalefetin ortaya attığı bir rakamdır, tam olarak hangi yıllara ve hangi döviz talep kaynaklarına ait olduğunu bilmiyoruz. Muhalefetin kamuoyuna sunduğu somut ve ayrıntılı hiçbir bilgi ve değerlendirme de bulunmamaktadır. Muhalefet bu açıklamaya bilimsel ve somut hiçbir itirazda bulunmuyor. Çünkü CHP bunun doğruluğunu iyi bilse de yalan üzerinden politika yapma alışkanlıklarından vazgeçemiyor” ifadelerine yer verdi.

“Dün Türkiye’nin 128 milyar doları olduğuna inanmayanlar bugün ‘nerede’ diyor”

“Dün Türkiye'nin 128 Milyar Doları olduğuna hiçbir zaman inanmayan güruh bugün paranın kaybolduğundan neredeyse emin” ifadelerini kullanan Uluçay şöyle dedi; Doğrusu açıklanıyor ama CHP, ‘128 milyar dolar’ yalanına devam ediyor. Açıklamamıza rağmen, 128 milyar dolar yalanı ile Selahattin Demirtaş ve Pervin Buldan'la ittifaklarını, FETÖ ve PKK'nın CHP iktidarını dört gözle beklemesini perdelemeye çalışıyorlar. Teröristler umudunu neden size bağlıyor, siz neden 128 milyar dolar yalanı ile teröristlerin umudunu aziz milletimize karşı perdelemeye ve Türkiye’nin uluslararası arenada itibarını kasıtlı olarak zedelemeye çalışıyorsunuz?

“Ekonomisi orta sınıfın üstünde olanlara ‘açız aç’ diye senaryo yazdırıyorlar”

Uluçay, “Ekonomisi orta sınıfın üstüne olduğu ortaya çıkan ancak ‘açız aç’ diye senaryo yazdırıp ekranlara çıkardığınız kişilerden, gerçek ihtiyaç sahibine ulaşamayacak kadar kopuk olanların karşılığı bu toplumda çöp, çukur, çamurdur. Yokluk, yoksulluk, yolsuzluktur. Kavga, kaos, kutuplaşmadır” dedi.

 

YORUMLAR

 • 8 Yorum
 • celal yiğit
  3 ay önce
  Yav git, işin yokmu senin, bu yalanlara ne muhatap oluyorsun.. Girme bu toplara.. Adamların derdi herkesi bu tür yalanlarla meşgul edip Erdoğan'ı yıpratmak bunu bilmiyormusun.. Merak eden zaten girer mb bilançolarını inceler.. Siz gidin sosyal medya yalanlarına cevap vermek yerine sosyal medyada bu kadar kolay yalanlara karşı bir çıkar yol bulun.. Herkes her yalanı rahatça söyleyemesin.. Yoksa sen bile topa girersen bu yalanlara o gün bittiğiniz gün olur.. Bunların derdi üzüm yemek değil bağcıyı dövmek..
 • Ashil
  3 ay önce
  Biz kayıt istiyoruz kime hangi kurdan sattınız kaybolmadığını biz de biliyoruz kime peşkeş çektiniz onu açıklayın kamu bankaları aracılığıyla
 • Niyazi Harput
  3 ay önce
  Milletle dalga mı geçiyon dış kapının mandalı, sen kimsin ki açıklama yapıyon
 • Kamil Kaplan
  3 ay önce
  Vay goçum bu işler sana kadar düştüyse durum vahim.
 • Kamil Kaplan
  3 ay önce
  Vay goçum bu işler sana kadar düştüyse durum vahim.
 • cem kark
  3 ay önce
  bı sen vardın zaten zaten karısmadık 128 mılyon dolara mılletın parası nerde bu mıllet bunları unutmaz zamanı gelınce hesabını sorar
 • Koray Ay
  3 ay önce
  Cevabı bu kadar basitse niye korkuyor Ankaradakiler niye bu cevabı vermiyorlarda Afişleri indirme peşinde koşuyorlar.İl başkanı sen hemen bu yazdıklarını Ankaraya mail at onlara böyle söyleyin diye kopya ver.O zaman Ce Ha Peliler afiş asmaktan vazgeçerler.
 • Umut
  3 ay önce
  Her kafadan ayrı bir ses. Ama konuştukça yalanları daha çok belli oluyor. Kanımca kendiside inanmıyordur. Güzelim ülkenin acınacak hali var.