Asgari ücret zammı ile ilgili geri sayıma başlanırken, vatandaşlar dün ikinci kez toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu'ndan gelen haberlere gözünü çevirdi. Asgari ücrete 2019 Ocak ayında yapılacak zammı belirlemek için toplanan komisyondan henüz net bir karar çıkmadı. Asgari ücret 2019 Ocak zammı ne kadar olacak? Asgari ücret 2019 zam oranı belli oldu mu? 2019 AGİ ne kadar olacak? gibi sorulara yanıt aranırken, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'ndan asgari ücret zammı ile ilgili önemli bir açıklam

Gözden kaçırmayın

Halkbank Afyonkarahisar Bölge Koordinatörlüğü AçıldıHalkbank Afyonkarahisar Bölge Koordinatörlüğü Açıldı


 

Asgari ücret zammı ile ilgili geri sayıma başlanırken, vatandaşlar dün ikinci kez toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu'ndan gelen haberlere gözünü çevirdi. Asgari ücrete 2019 Ocak ayında yapılacak zammı belirlemek için toplanan komisyondan henüz net bir karar çıkmadı. Asgari ücret 2019 Ocak zammı ne kadar olacak? Asgari ücret 2019 zam oranı belli oldu mu? 2019 AGİ ne kadar olacak? gibi sorulara yanıt aranırken, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'ndan asgari ücret zammı ile ilgili önemli bir açıklama geldi. İşte asgari ücret ile ilgili son gelişmeler...
Kaynak: TAKVİM Gazetesi internet sayfası

Asgari ücret 2019 Ocak zammının belirlenmesi için yapılan çalışmalar sürüyor. İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu dün ikinci kez bir araya geldi. Komisyon toplantısı sonrası önemli açıklamalarda bulundu. Yaklaşık 7 milyon işçiyi ilgilendiren asgari ücret zammı ile ilgili yeni bilgiler kamuoyu ile paylaşıldı. Peki asgari ücret 2019'da ne kadar olacak? Asgari ücret zam oranı belli oldu mu? AGİ 2019'da ne kadar olacak? Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun 3. toplantısı ne zaman? İşte asgari ücret zammı ile ilgili son gelişmeler...
İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2019'da geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere ikinci toplantısını gerçekleştirdi. Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonunun (TİSK) ev sahipliğindeki toplantının başkanlığını Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder yaptı. İşçi heyetine Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, işveren heyetine ise TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç'un başkanlık ettiği toplantıya ilişkin basın mensuplarına açıklamalarda bulunuldu.
2 BİN LİRA BEKLENTİSİ

2 bin liranın kamuoyunda yerleştiğini kendilerinin 2 bin liranın üzerinde bir ücreti arzu ettiklerini ifade eden Nazmi Irgat, "Henüz daha erken ama TÜİK'in (Türkiye İstatistik Kurumu) açıklamasından sonra bir sonuç çıkacağını bekliyorum. Mevcut asgari ücretle geçinmek için sihirbaz olmalı. Mevcut bin 603 liranın geçerliliğinin kalmadığını kamuoyu biliyor" dedi. TÜİK ise ilgili raporu gelecek hafta sunacak.
'ASGARİ DESTEĞİ' SÜRMELİ

Akansel Koç da, "Önerilerimiz, asgari ücret desteğinin artarak devam etmesi, işsizlik sigortası işveren hissesinin 2019'da alınmaması ve vergi dilimleri, kesinti oranlarının mutlak suretle gözden geçirilmesi ve buna bağlı asgari geçim indirimi tekrar dikkate alınması" ifadelerini kullandı. 3. toplantı, 20 Aralık'ta Türk-İş'in ev sahipliğinde olacak.
ASGARİ ÜCRET 2019 OCAK ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Türk-İş Genel Başkanı Ergun Atalay daha önceki açıklamalarında asgari ücretin yılbaşından önce 2 bin lira olması gerektiğini ve yılbaşında da bu tutar üzerinden zam görüşmeleri yapılması gerektiğini açıklamıştı.

Atalay yaptığı açıklamada "Biz iki aydır asgari ücretin hemen 2,000 TL olması, Aralık ayındaki görüşmelerde de 2,000 lira üzerinde görüşmelerin yapılması gerektiğini söylüyoruz. Bugüne kadar 35'e yakın işveren asgari ücreti 2,000 liraya yükseltti ama işverenlerin yüzde 99'u artış yapmadı" demişti.


DİĞER GALERİLER


Fırat'ın doğusundaki etnik terör yapılanması
Ricardo Quaresma atıldı sosyal medya çıldırdı!
Metin Hara ile Adriana Lima ayrıldı mı? Açıklama geldi
SSK emeklisine en az 182 TL zam | En düşük emekli maaşı ne kadar olacak?
Hangi ülkenin kaç tankı var?
İkinci 100 Günlük İcraat Programı'nda savunma sanayi başlıkları!
İşte Galatasaray ve Fenerbahçe'nin UEFA Avrupa Ligi'ndeki muhtemel rakipleri


 

DİSK ise yaptığı açıklamada asgari ücretin 2019 yılında 2 bin 800 lira olarak belirlenmesini talep etti. DİSK'ten yapılan açıklamada asgari ücretin düşük olduğu ve Türkiye'de asgari ücretle çalışan sayısının göz önünde bulundurulduğunda böyle bir artış yapılmasının gerekli olduğu belirtildi.

Asgari ücrete TÜİK tarafından açıklanan son rapor sonucu ortaya çıkan yıllık enflasyon oranında zam yapılırsa, asgari ücretin 2019'da 1920 lira net olması bekleniyor. TÜİK'in açıkladığı Kasım ayı enflasyon rakamı sonrası yıllık enflasyon yüzde 20 seviyesine gerilemişti.

 

 
 

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari ücreti, yasa gereği 5'er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Bu komisyonda, en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için işçi tarafını Türk-İş temsil ederken, TİSK işveren tarafı adına masa bulunuyor.

 

 
 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığındaki ilk toplantının ardından komisyon, sırasıyla işveren ve işçi ev sahipliğinde de ayrı ayrı toplanacak. Komisyon, son toplantısını yine Bakanlıkta yapacak.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar verecek. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul edilecek.

 

 
 

ASGARİ ÜCRET MİLYONLARI HANGİ YÖNDEN ETKİLEYECEK?

- İşçi ve işveren sosyal güvenlik primleri

- Bağ-Kur primleri

- Genel Sağlık Sigortası primi

- İşsizlik Sigortası primi

- Sosyal Güvenlik Destek Primi

- Kıdem tazminatı

- İhbar tazminatı

 

 
 

- Sosyal Güvenlik Kurumu idari para cezaları

- Çeşitli vergilerle ilgili para cezaları

- Ücretten kesilen gelir ve damga vergisi

- Çıraklar ve stajyer öğrencilerin SGK primleri ve ücretleri

- Doğum, askerlik ve yurt dışı borçlanması

- İsteğe bağlı sigorta primleri

- Taksici, dolmuşcu, rehber ve part - time çalışanların sigorta primleri

- İkili sözleşme bulunmayan ülkelere çalışmaya giden işçilerin sigorta primleri

 

 


DİĞER GALERİLER


İran'da estetik ameliyatlarına olan yoğun ilgi dikkat çekti! İşte İran'ın 'estetikli kadınları'
Dünyada birbirinden ilginç ülke sınırları
Ankara'daki yüksek hızlı tren kazasında ölenlerin isimleri belli oldu
Hazal Kaya'nın banyo itirafı çok konuşulacak! (Ünlülerin takıntı ve korkuları)
"Trump'ın göreve başlama töreni soruşturuluyor" iddiası
Fenerbahçe üst turda!

 

- Genel Sağlık Sigortası ödemelerinde gelir testi kriteri

- Geçici işsizlik ödeneği

- İşsizlik maaşı

- Asgari geçim indirimi

- Evde bakım ücreti

- 65 yaş ve engelli aylığı

- Emekli aylıkları

- Teşvik uygulamalarındaki sübvansiyonlar

- Bireysel Emeklilik Sigortası için sağlanan devlet katkısı.

 

 
 

AGİ 2019'DA NE KADAR OLACAK?

AGİ'ye enflasyon oranında zam gelmesi durumunda bekar ve evli çocuğu olmayan çalışanların 2019'da alacağı AGİ tutarının 180 lira civarında olması bekleniyor.

 

 
 

ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU 3. TOPLANTISI NE ZAMAN?

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2019'da geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere üçüncü toplantısını, 20 Aralık'ta Türk-İş'in ev sahipliğinde yapacak.

 

 
 

ASGARİ ÜCRET 2019 ZAMMI NE ZAMAN BELLİ OLACAK?

Asgari ücret 2019 Ocak zammı, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun son toplantısı sonrası belli olacak. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun son toplantısının ise 27 Aralık 2018 Perşembe günü yapılması planlanıyor.