"Maden 4.0" kavramının giderek önem kazandığını ve maden ocaklarının birçok teknolojinin gelişimine öncülük ettiğini söyled

Gözden kaçırmayın

Afyon Kocatepe Üniversitesi'nin İKAF'24 ile geleceğin iş dünyası buluşuyor!Afyon Kocatepe Üniversitesi'nin İKAF'24 ile geleceğin iş dünyası buluşuyor!

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Maden Mühendisliği Bölümü, 4 Aralık Dünya Madenciler Günü'nü kutladı.

Tören, madencilere saygı duruşuyla başladı ve Maden Mühendisliği Bölümü öğretim elemanları ile öğrencilerin bir araya geldiği bir etkinlikle devam etti. Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü, Mühendislik Fakültesi Dekanı, Maden Mühendisliği Bölüm Başkanı, maden mühendisleri ve öğrencilerin katıldığı etkinlikte, madencilerin geçmişi ve günümüzdeki önemi konuşuldu.

Törenin açılış konuşmasını yapan AKÜ Maden Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. İ. Sedat Büyüksağiş, Madenciler Günü'nün tarihçesinden ve öneminden bahsetti. Pandemi sürecinde geleneksel olarak yapılan kutlamada, Maden Mühendisliği Bölümünün kuruluşundan bugüne kadar geçen süreç, maden mühendisliğinin kapsamı ve iş olanakları hakkında bilgi verildi. Büyüksağiş, 4 Aralık'ın tarihinin Roma dönemine kadar uzandığını ve o dönemde yaşanan bir olayın bu günün kutlanma sebebi olduğunu belirtti. Gelecekte madencilik sektöründe yaşanacak gelişmelere değinen Büyüksağiş, öğrencilere tavsiyelerde bulundu. "Maden 4.0" kavramının giderek önem kazandığını ve maden ocaklarının birçok teknolojinin gelişimine öncülük ettiğini söyledi. Yapay zeka, birleştirilmiş gerçeklik gibi ileri teknolojilerin madencilikte daha da kullanılacağını vurgulayan Büyüksağiş, maden mühendisinin sadece disiplinler arasında değil, bilgi iletişim teknolojileri konusunda da yetkin olması gerektiğini belirtti. Ayrıca, yakın gelecekte okyanus ve uzay madenciliğinin de önem kazanacağını söyledi.

 

Maden Mühendisi Ümit Sayın ise Türkiye'deki madencilik tarihi hakkında bilgi verdi. Osmanlı dönemindeki ilk madencilik faaliyetlerinin 1815'te başladığını ve Cumhuriyet döneminde madenciliğin daha da geliştiğini söyledi. Türkiye'nin maden rezervlerinin büyük bir kısmına sahip olduğunu belirten Sayın, ancak bazı maden ve mineral türlerinde yetersizlik olduğunu ifade etti.

Maden Mühendisi Osman Uysal ise maden mühendislerinin iş sağlığı ve güvenliği ile kar marjını dikkate alarak teknolojiyi iyi kullanmaları gerektiğini vurguladı. İş sağlığı ve güvenliğinin maden mühendisliğinde önemli bir rol oynadığını belirten Uysal, ekonomik değeri olmayan projelerin anlam ifade etmediğini ve iyi bir mühendisin iş sağlığı, güvenlik ve ekonomiyi dengeleyebilen biri olduğunu söyledi. Ayrıca, maden mühendislerinin teknolojiyi iyi kullanması gerektiğini ve bilgilere vakıf olmanın ilerlemelerinde önemli bir rol oynayacağını belirtti.

Etkinlik, çevrimiçi olarak mezun öğrencilerle yapılan görüş alışverişi ve teşekkür belgelerinin verilmesiyle sona erdi.