Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, ATSO Meclisi’nin 2024 yılı Haziran Ayı olağan toplantısında güncel gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Serteser şu ifadeleri kullandı:

Sayın Meclis Başkanım;

Değerli Divan;

Değerli Yönetim Kurulu Üyelerimiz;

Kıymetli Meclis Üyelerimiz;

Sizleri sevgi ve saygı ile selamlıyorum.

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Sn. Burcu Köksal’ı Meclisimizde ağırlayacağımız için, bugünkü değerlendirme konuşmamı sizleri sıkmadan seri bir şekilde sonlandırmaya çalışacağım.

Konuşmama geçmeden önce tebrik ve taziye mesajlarımı paylaşmak istiyorum.

Meclis Üyemiz Metin Balaban’ın kayınpederi Hacı Kamil Mermer vefat etti. Merhuma Allah’tan rahmet, yakınlarına ve sevenlerine baş sağlığı diliyorum.

Meclis Üyemiz ve TOBB Delegemiz Bekir Şengül’ün babası Arif Şengül vefat etti. Merhuma Allah’tan rahmet, yakınlarına ve sevenlerine baş sağlığı diliyorum.

Afyon Eğitim Vakfı ve İTÜ Vakfı kurucularından, Afyon Yem Sanayii A.Ş.’nin Onursal Başkanı; Orya Holding-Ümran Boru Şirketler Gurubunun Yönetim Kurulu Başkanı, Afyonkarahisarlı işadamı hemşehrimiz Orhan Yavuz vefat etti. Merhuma Allah’tan rahmet; ailesine, sevenlerine, hemşehrilerimize ve iş dünyasına baş sağlığı diliyorum.

Geçtiğimiz ay gerçekleşen önemli gün ve haftalar ve tebriklerimi iletmek istiyorum.

Meclis Üyemiz ve TOBB Delegemiz Adana Demirel’in Kerem Adnan ve Kerim Hüseyin isimlerinde ikiz torunları oldu. Allah analı babalı büyütsün. Onlarla tek bir değerli anı bile kaçırmayacağınız hayırlı, sağlıklı uzun ömürler dilerim.

Meclis Üyemiz Abdullah Korkmazoğlu’nun da Mustafa adında evladı dünyaya geldi. Ebeveynlik hayattaki en iyi yolculuklardan biri. Allah hayırlı, sağlıklı ve hep beraber olacağınız bir ömür nasip etsin.

Yönetim Kurulu Üyelerim İbrahim Sömer ve Sefa Topal, Meclis Üyelerimiz Naci Mermer ve Mustafa Bor hac görevlerini yerine getirdiler. Allah kabul etsin.

Meclis Üyemiz Önder Artuk Afyon Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı’na ve Disiplin Kurulu Üyemiz Mehmet Emin Güzbey Cemiyeti’n Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi. Kendilerini tebrik ediyor, yeni görevlerinde başarılar diliyorum.

Meclis Üyemiz, Ahmet Akkent geçtiğimiz Salı günü yapılan Afyonkarahisar Kent Konseyi Genel Kurulu’nda, Kent Konseyi Başkanlığına seçildi. Kendisini tebrik ediyor, yeni görevinde başarılar diliyorum.

Sayın Meclis Üyelerimiz,

27 Mayıs 1960 tarihinde, 64 yıl önce gerçekleştirilen askeri darbe sonucu idam edilen demokrasi şehitlerimiz merhum Başbakanımız Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan’ı rahmet ve minnetle yad ediyorum.

Dev yumurta firması iflas etti Dev yumurta firması iflas etti

29 Mayıs 1453 tarihinde gerçekleşen İstanbul’un fethinin 571’inci yıl dönümünü gururla kutluyor; bu büyük fethi gerçekleştirerek yeni bir çağ açan Fatih Sultan Mehmet Han ve askerlerini rahmet ve minnetle anıyorum.

Vatanımızın bölünmez bütünlüğünün korunmasında, ülkemizde huzur ve güvenliğin sağlanmasında, üstün bir vazife anlayışıyla görev yapan Jandarma Teşkilatımızın 185. kuruluş yıl dönümü kutlu olsun.

Geçtiğimiz hafta gerçekleşen Kurban Bayramınızı tebrik ediyor, hep birlikte, sağlıkla, huzurlu nice bayramlar diliyorum.

Hz. Mevlana’nın dediği gibi “Baba çınar ağacı gibidir, meyvesi olmasa da gölgesi yeter” gölgelerinin başımızdan hiç eksik olmadığı, başta buradaki babalarımız olmak üzere, tüm babaların Babalar Gününü kutluyorum. Ahirete irtihal etmiş babalarımıza da Allah’tan rahmet diliyorum.

EURO2024 F Grubu son maçında Çekya’yı 2-1 yenerek gruptan çıkmayı başaran A Milli Futbol Takımımızı kutluyor; kupa yolunda başarılarının devamını diliyorum.

Değerli Meclis Üyelerimiz,

Konuşmamın bu kısmında geçtiğimiz ay gerçekleştirdiğimiz Oda faaliyetlerimizin bir kısmından bahsetmek istiyorum. ATSO KOBİ Akademisi’nde geçtiğimiz ay 4 adet üye eğitimi gerçekleştirdik. Yaşam boyu eğitimin önemini bildiğimiz için eğitim faaliyetlerimize devam edeceğiz. Sizlerin ve çalışanlarınızın bu eğitimlere yoğun katılım göstermesini hassasiyetle istirham ediyorum.

Bu hafta Cuma günü ve Cumartesi günü 2 adet önemli programımız olacak. 28 Haziran Cuma günü, Arçelik firmasından gelen talep doğrultusunda saat:15.00’te başlayacak “Sürdürülebilir Enerji Çözümleri” seminerine katılımınız bekliyoruz.

Ayrıca Cumartesi günü ise Erkin Şahinöz’ün vereceği “Stratejik Şirket Yönetimi ve İş Zekası” eğitimi gerçekleştirilecek. Eğitimde yönetim ilkeleri, finansal tabloların yorumlanması, finansal gözden geçirme, stratejik finans, şirket yönetimi ve iş zekası, şirket değerleme konularına değinilecek ve gün boyu sürecek. Konunun önemine istinaden eğitimi hafta sonu, gün boyu olacak şekilde planladık. Sizlerin ve çalışanlarınızın katılımını muhakkak bekliyoruz.

Geçtiğimiz ay içerisinde Oda olarak bir proje daha kazandık. Mermer sektöründe uyguladığımız “Mermer Sektörü Dünyanın Her Yerinde” projesine ek olarak yumurta sektörü için de “Yumurta Sektörü Kabuğunu Kırıyor” projesini kazandık. %75 hibe oranı ile 36 aylık süre zarfında 79 Milyon TL’ye kadar desteği sektörümüze kazandırmış olduk. Projenin gerçekleşmesinde emek harcayan komite üyelerimiz ve Oda personelimize teşekkür ediyorum.

Odamız hizmet kalitesi ile ilgili, TSE Kalite Yönetim Sistemi ve Müşteri Yönetim Sistemi denetimlerini başarıyla tamamladık. Çalışma arkadaşlarımı da başarılarından dolayı tebrik ediyorum.

Bayramdan önce Dünya Odalar Federasyonu Başkanı ve TOBB Başkanımızın başkanlığında Avrupa Odalar Birliği (Eurochambres) Genel Kurulu’na katıldım. Aynı program kapsamında Belçika’nın Antwerp şehrinde gerçekleşen “Eurocahmbres Congress 2024” e katıldım. TOBB Başkanımız ile birlikte Avrupa ekonomilerini etkileyen konularda görüş alış verişinde bulundum.

Değerli Meclis Üyeleri,

Bugün Merkez Bankası politika faizini, beklentiler doğrultusunda %50’de sabit bıraktı. Birazdan da bahsedeceğim üzere, enflasyonda tepe noktayı görüp, dezenflasyon sürecine gireceğimiz dönemde beklendiği gibi faiz oranı sabit tutuldu.

Dünyanın en büyük üç kredi derecelendirme kuruluşundan birisi olan Fitch Ratings Türk bankacılık sektörünün görünümünü nötr’den, gelişme gösteriyor olarak revize etti.

Dış piyasalarda ülkemize güven artıyor. Ülkelerin risk primini gösteren CDS son 4 yılın en düşük seviyesinde. Son bir yılda risk primindeki iyileşme gelişmekte olan ülkelerde ortalama 50 baz puan iken ülkemizde bu rakam 342 baz puan oldu. Yani önceki yıl aynı dönemde 601’ken, bu yıl 259,2 baz puan olarak gerçekleşti. Düşen risk primi hem kamunun hem de özel sektörün dış borçlanma maliyetini azaltırken dış finansmana erişimi de kolaylaştırıyor.

Fiyat artış hızının kontrol altına alınması anlamına gelen dezenflasyon hükümet programının ana hedefi durumunda. Kuralları olan, öngörülebilir ekonomi programı başarıya ulaştıkça güven de artacak ve portföy tercihleri TL’ye yönelecek ve ülkemize kaynak girişi hızlanacak. Program olumlu neticeler vermeye başladıkça uluslararası sermaye girişinin vadesi de uzayacak. Hazine ve Maliye Bakanımız Mehmet Şimşek “En Kötüsü Geride Kaldı” ifadesi ile Mayıs ayında geçmiş 12 ayın birikimli etkilerini içeren yıllık enflasyonda en yüksek seviyeyi gördüğümüzü ifade etti. Geçiş döneminin böylece tamamlandığını belirten Şimşek dezenflasyon sürecine girdiğimizi söyledi. Dezenflasyon öngören piyasada yıllık enflasyon, Mayıs ayı itibari ile 12 ay sonra %33,2, 24 ay sonra %21,3 olarak bekleniyor. Mali disiplin korunarak dezenflasyon sürecine başarıyla ulaşılabileceğini düşünüyorum.

Merkez Bankasının brüt rezervleri 44 Milyar Dolar artarak 142 Milyar Dolara ulaştı. Swap hariç net rezervler pozitife döndü.

Kur Korumalı Mevduat (KKM) stoku 1.2 Trilyon TL azaldı; şu anda stokta 2 Trilyon 098 Milyar TL bulunmakta. TL mevduatının toplam içindeki payı 16,2 puan arttı. KKM stoku kademeli olarak azalıyor, fakat en hızlı şekilde bu durumdan da kurtulmak gerekiyor.

Hep söylediğimiz gibi yapısal dönüşüm kararlı, programlı ve öngörülebilir şekilde gerçekleşmesi gerekiyor. Sanayi politikamızı yeniden gözden geçirmeliyiz. Treni kaçırmamak için ikiz dönüşüme hız vermeliyiz. Yatırım ortamını daha iyi duruma getirerek uluslararası doğrudan yatırımları artırmalıyız. Sonuç olarak bahsetmiş olduğum rakamlardaki iyileşmenin piyasaya da en kısa sürede yansımasını bekliyoruz. Evet kat edecek yolumuz var, fakat yolu hızlı kat edip, iş dünyamızın daha rahat çalışabileceği ortamı bir an önce oluşturmalıyız. Bunun yanında, malumunuz olduğu üzere ülkemizde işletmelerin %99,8’i KOBİ; bu durum göz önüne alınarak, bu süreçte Devletimiz, KOBİ’lerin finansmana erişimi için destek mekanizmaları oluşturması da gerekmekte.

Tabi bunun yanında son günlerde sıkça konuşulan bir diğer konu ise yeni vergi paketi. Çıkacak vergi paketi, finansmana erişimde güçlük çeken KOBİ’lerimize yeni bir yük daha getirmemelidir.

Kıymetli Meclis Üyelerimiz,

Değerlendirmemi dikkatle dinlediğiniz için teşekkür ederim. Sözlerime son verirken sizleri sevgi ve saygı ile selamlıyorum.

Editör: Birinci Editör