Afyonkarahisar Hıdırlık Mevkii Gökçe TOKİ mağdurları, KDV oranının düşürülmesi için eylem yaptı.

İŞTE O AÇIKLAMA1..

"Sayın Basın Mensupları ve çok kıymetli TOKİ Hak Sahipleri

Tatilcilerin dönüş yoğunluğu başladı Tatilcilerin dönüş yoğunluğu başladı

Afyonkarahisar GÖKÇE TOKİ Hak sahipleri mağduriyetlerinin bildirileceği basın açıklamamıza hepiniz hoşgeldiniz…

Sizlerinde bildiği üzere bizler 2019 yılında Küçükçobanlı Mevkii ne yapılması planlanan 775 Adet TOKİ Kurasına başvuru yaparak hak sahibi olduk. Çeşitli sebeplerden dolayı projemiz son olarak Gökçe TOKİ ismi ile Kanlıca mahallesine yapılacak denildi. Bu süreçte yarım bırakan müteahhit ve bu gibi çeşitli sebeplerle 5 Yıl geçmesine rağmen dairelerimizi çok gecikmeli teslim alacağız.

Bizlere 2019 yılında 2+1 Daireler için 142.500 TL - 3+1 Daireler için 209.000 TL tahmini fiyatlar denilerek açıklama yapıldı. O günkü fiyatlarla bugünkü fiyatlara baktığımızda 10 katını aşkın bedeller görmekteyiz. Şöyle düşünenler olabilir maaşlar arttı haliyle ev fiyatlarıda arttı diyebilirsiniz. Bu konuya da netlik kazandıralım 2019 yılında bizlere açıklanan 2+1 daireye 142.500 tl fiyat verilmiştir. 2019 yılında en düşük memur emeklisi maaşı net 2.379 tl olup emekli Ahmet amcamız 1 daireyi 60 aylık maaşıyla alabiliyordu. 2024 yılına geldiğimizde memur emeklisi Ahmet amcamız 15.000 tl aylık maaşıyla 60 ayda 900.000 tl toplayabiliyor ama şu durumda 2+1 daireler en düşük 1.350.000 tl den başlayıp 2.200.000 tl leri bulmaktadır. Netice itibariyle maaş-daire toplam bedeli orantısına baktığımızda % 50’lere varan artış görmekteyiz.

Yine aynı şekilde aylık taksit ödemeleri 2+1 daireler için 10 bin liraları 3+1 daireler içinse 20 bin liraları geçmektedir. 10 bin lira maaş alan emekli, 17 bin lira maaş alan asgari ücretli çalışan bu durumda nasıl ödeme yapacak. Bizler peşinatları dahi ödeyemeyecek durumdayken taksitleri nasıl ödeyeceğiz bilemiyoruz. Bu zor günlerde ailemizin temel ihtiyaçlarını zor karşılarken bu taksitleri ödemek bizlere imkansız gelmektedir.

Yine bizlere 2019 yılında başvuru bilgilendirme formunda KDV % 1 yazıldığı halde KDV’ nin şuanda % 10 alınacağı söyleniyor. Bizler 250-300 bin TL peşinatı ödemede zorlanırken bunun yanına bir o kadarda KDV bedeli ödemek çok zor olacak hatta bundan dolayı onlarca hak sahibi evlerini almaktan vazgeçecektir.

Bizler TOKİ den ev alacağız diye 5 yıldır başka yerlerden ev almadık ve aylarca kira ödemek zorunda kaldık. Şimdi hiçbir şekilde ev alamayacak duruma düştük.

Ayrıca bu alana 2020 yılında Afyonkarahisar Merkez’de 225 konut projesi yapılmış olup hatta bu projeye 0,49 oranla sabit ödeme sözü verilmiştir ilave olarak 2022 yılında 191 konut olmak üzere 2 projede bu alana yapılmaktadır. Bu projelerin gerek teslimi konusunda gerekse ödeme konusunda kimsenin bir bilgisi yoktur. Yukarıda saydığımız ödeme mağduriyetlerinin bu hak sahipleri içinde yaşatılmaması için hepsine birlikte çözüm istiyoruz.

Bizler daire fiyatlarının makul seviyelere düşmesini, Kdv’ nin söylendiği gibi %1’ e inmesini aynı zamanda KDV’ nin taksitlere ilave edilerek ödeme kolaylığı sağlanmasını talep ediyoruz.

Bilindiği üzere TOKİ’nin asıl amacı dar gelirli ailelerin temel sorunu olan barınma ihtiyacının giderilmesine katkı sunmaktır. Bu sebeple Devlet büyüklerimizin bu zor ekonomik hayat şartlarında bizlere her türlü yardım ve desteği vereceklerini umut ediyoruz.

Saygılarımızla,

GÖKÇE TOKİ HAK SAHİPLERİ

Editör: Birinci Editör